Zobacz listę przelotów dla najnowszej grupy Starlink G12-11.
Click here, to plot flight times for the latest group!
You can follow the entire group tracker Starlink G12-11.
Satelity Starlink nad Polską
Satelity Starlink można obserwować z Polski niemal każdej nocy o różnych porach. Ich znaczna jasność sprawia, że widoczne są nawet z miejsc o przeciętnych warunkach obserwacyjnych. Aby jednak ułatwić sobie podziwianie tego zjawiska, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek.
Najlepiej wybrać miejsce z dala od silnych źródeł światła. Idealnym wyborem będą ciemne lokalizacje, takie jak park, nieoświetlona polana, plaża nad wodą, czy obrzeża miasta. Im mniej sztucznego oświetlenia, tym łatwiej dostrzec satelity i cieszyć się widokiem gwiaździstego nieba. Miejsca podmiejskie są dobrą opcją, ale najlepsze efekty daje wyjazd około 20 km poza większe miasta. Po dotarciu na miejsce warto dać oczom chwilę na adaptację do ciemności, unikając patrzenia na jasne źródła światła czy częstego korzystania z telefonu. Kilka minut wystarczy, by wzrok przystosował się do słabych świateł.
Satelity Starlink poruszają się po niebie w kierunku zachód-wschód lub w podobnych wariantach, np. południowy-zachód ? południowy-wschód. Ich układ i liczba w grupie zależą od czasu, jaki upłynął od wystrzelenia. Niektóre grupy są zwarte i efektowne, podczas gdy inne są bardziej rozproszone.
Jasność satelitów bywa różna, co zależy od ich wysokości na orbicie oraz wersji technicznej. SpaceX pracuje nad materiałami redukującymi odbijanie światła, co powinno ograniczyć wpływ satelitów na obserwacje astronomiczne. Możliwe, że nowsze grupy będą mniej widoczne.
Obecnie wiele satelitów z różnych partii jest już rozproszonych i przemieszcza się pojedynczo po niebie. Zjawisko to, choć ciekawe, jest mniej spektakularne w porównaniu z tzw. "pociągiem Starlinków", czyli zwartą grupą satelitów lecących w niewielkich odstępach.
Aby dowiedzieć się, kiedy danego dnia można spodziewać się przelotu Starlinków, warto skorzystać z naszej rozpiski: godziny przelotów Starlinków.
Wideo obrazujące pociąg Starlink: https://youtu.be/l58nWIvyYs0?feature=shared&t=18