Artemis II: NASA wyznacza 1 kwietnia datę startu
Źródło: NASA/Kim Shiflett.
2026-03-12
W nawiązaniu do przeglądu gotowości lotu (FRR), który odbył się w minionym tygodniu, NASA zorganizowała dzisiaj konferencję prasową, aby podkreślić postępy w realizacji załogowego lotu testowego Artemis II wokół Księżyca.
Prace nad rakietą SLS i pojazdem Orion trwają w Budynku Zespołu Montażowego (VAB) NASA Kennedy, po lutowym problemie z przepływem helu. Oprócz tego technicy zamontowali nowe baterie i ponownie przetestowali system zakończenia lotu oraz awionikę i systemy sterowania.
Zespół zarządzający misją wyraził zadowolenie z wnikliwych dyskusji na temat ryzyka i wyników FRR i stwierdził, że spróbuje uruchomić lot najwcześniej 1 kwietnia 2026 r., pod warunkiem zakończenia wszystkich niezbędnych prac w VAB i na stanowisku startowym. Okno startowe otwiera się o godzinie 18:24 ET.
Rakieta ma zostać wyprowadzona na platformę startową 19 marca. Z uwagi na udany mokry trening (wet dress rehearsal) w lutym, zarząd nie przewiduje przeprowadzenia kolejnego w tym terminie.
Jeżeli między FRR a startem pojawią się jakiekolwiek problemy techniczne lub niekorzystne warunki pogodowe, start może zostać przełożony na późniejszy termin.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.