Często zadawane pytania

Poniżej umieszczamy często zadawane pytania przez naszych użytkowników.

Stacja kosmiczna jest jedynym laboratorium mikrograwitacji na Ziemi. Jest wielkości boiska do piłki nożnej, na której przeprowadzane są eksperymenty naukowe i technologiczne, które są stale prowadzone przez członków załogi. Badania na pokładzie orbitującego laboratorium przynoszą korzyści dla życia na Ziemi, a także dla przyszłej eksploracji Kosmosu. Stacja kosmiczna służy jako pole testowe dla technologii i pozwala badać wpływ długoterminowych lotów kosmicznych na ludzi.
Stacja kosmiczna jest widoczna, ponieważ odbija światło Słońca – z tego samego powodu, dla którego widzimy Księżyc. Jednak w przeciwieństwie do Księżyca, stacja kosmiczna nie jest wystarczająco jasna, aby zobaczyć ją w ciągu dnia. Można go zobaczyć tylko wtedy, gdy w Twojej lokalizacji jest świt lub zmierzch. W związku z tym może wynosić od jednej okazji do obserwacji w miesiącu do kilku w tygodniu.
Nie, ISS możesz obserwować nieuzbrojonym okiem, nie jest wymagany żaden sprzęt.
ISS okrąża Ziemię co 90 minut. Przemieszcza się z prędkością około 28 000 km na godzinę, co daje załodze 16 wschodów i zachodów Słońca każdego dnia.
Stacja kosmiczna wygląda jak samolot lub bardzo jasna gwiazda poruszająca się po niebie, z wyjątkiem tego, że nie ma migających świateł ani nie zmienia kierunku. Porusza się znacznie szybciej niż samolot (samoloty zazwyczaj latają z prędkością około 1000 km/h, stacja kosmiczna leci z prędkością 28 000 km/h.