Czerwony duszek świętojański widziany z kosmosu

NASA

Astronauta NASA Matthew Dominick sfotografował czerwone sprite'y w górnej atmosferze Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 3 czerwca 2024 roku. Jasne czerwone rozbłyski (lepiej widoczne po kliknięciu na zdjęcie, aby zobaczyć większą wersję) są mniej zrozumiałym zjawiskiem związanym z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi i pojawiają się wysoko nad chmurami w mezosferze. Transient Luminous Events (TLE), w tym czerwone sprite'y, to kolorowe wybuchy energii, które pojawiają się nad burzami w wyniku aktywności piorunów występujących w burzach i pod nimi na Ziemi.

Członkowie załogi zazwyczaj rejestrują TLE z szerokimi ogniskowymi podczas ziemskich timelapsów. Instrumenty zamontowane na zewnątrz stacji, takie jak Atmosphere-Space Interactions Monitor (ASIM), mogą przechwytywać szereg danych dla naukowców na Ziemi za pomocą kamer, fotometrów, detektorów promieniowania rentgenowskiego i gamma. Dowiedz się więcej o obserwowaniu burz z kosmosu.

Podczas gdy załoga stacji kosmicznej poluje na TLE z kosmosu, możesz pomóc tutaj, na Ziemi: wyślij swoje zdjęcia sprite'ów i innych TLE do obywatelskiego projektu naukowego NASA, Spritacular, aby przyczynić się do powstania crowdsourcingowej bazy danych, którą profesjonalni naukowcy mogą wykorzystać do badań.

Image Credit: NASA/Matthew Dominick

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-07-10 21:41

Zobacz satelitę