Zespół przygotowuje naukowe odkrycia do wystawy, analizuje system immunologiczny i szykuje się do lotu w kosmos.

NASA

Załoga Ekspedycji 72 przygotowała eksperyment naukowy do umieszczenia poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną i badała w czwartek stres komórkowy i uszkodzenia tkanek wywołane przez przestrzeń kosmiczną. Trwają również przygotowania do spaceru kosmicznego w celu usunięcia i przeniesienia sprzętu na orbicie w przyszłym tygodniu.

Trzech astronautów NASA, w tym dowódca Suni Williams oraz inżynierowie lotu Don Pettit i Butch Wilmore, otworzyło właz do śluzy powietrznej NanoRacks Bishop i przygotowało wyjmowany moduł do załadunku eksperymentu Euro Materials Aging (EMA). W poniedziałek robotyczne ramię Canadarm2 odłączy Bishopa z EMA w środku od modułu Tranquility i skieruje go w stronę modułu laboratoryjnego Columbus. Następnie EMA zostanie robotycznie zainstalowana na platformie badawczej Bartolomeo przymocowanej na zewnątrz Columbus.

EMA wystawi różne materiały na działanie środowiska kosmicznego, aby dowiedzieć się, jak poprawić rozwój sprzętu kosmicznego i aplikacji dla misji na Księżyc, Marsa i nie tylko. Zewnętrzne badanie będzie działać poza Columbus przez około rok.

Inżynier lotu NASA Nick Hague kontynuował badania nad odpornością komórkową, przetwarzając próbki krwi w module Harmony. Po całonocnym przechowywaniu wyjął próbki z inkubatora badawczego Kubik i odwirował je w wirówce Human Research Facility. Następnie Hague umieścił próbki krwi w zamrażarce naukowej, po czym wyłączył zasilanie i odinstalował Kubika. Lekarze na ziemi przeanalizują próbki, aby zrozumieć wpływ życia w kosmosie na ludzki układ odpornościowy.

Wszyscy czterej astronauci NASA zrelaksowali się i wzięli pół dnia wolnego po zakończeniu swoich zmian w czwartek. Kwartet będzie miał pracowity dzień w piątek, przygotowując śluzę powietrzną Bishop i eksperyment Euro Materials Aging do ich robotycznego przeniesienia w przyszłym tygodniu.

Inżynierowie lotów kosmicznych Alexey Ovchinin i Ivan Vagner kontynuowali przygotowania do spaceru kosmicznego zaplanowanego na rozpoczęcie o 10:10 EST w czwartek, 19 grudnia, w celu przeniesienia sprzętu naukowego i robotycznego. Kosmonauci założyli ciśnieniowe skafandry Orlan i ćwiczyli manewrowanie do śluzy powietrznej Poisk, skąd wyjdą w próżnię kosmiczną. Inny kosmonauta i inżynier lotniczy Aleksandr Gorbunov dołączył do duetu później i zapoznał się z procedurami zmniejszania i zmniejszania ciśnienia w śluzie powietrznej, gdy kosmonauci wychodzą i wchodzą na stację.

Ovchinin i Vagner mieli również czas na badanie serca w elektrodach i mankietach na ramię mierzących ich aktywność serca i ciśnienie krwi. Gorbunov skupił się na orbitalnych zadaniach hydraulicznych przed przeglądem spacerów kosmicznych. Pod koniec swojej zmiany dołączył do swoich kolegów z załogi kosmonautów na test, aby dowiedzieć się, w jaki sposób międzynarodowe załogi i kontrolerzy misji z całego świata mogą lepiej się komunikować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-12-12 21:51

Zobacz satelitę