IRIDIUM 71

25320
Numer w katalogu Spacetrack
1998-05-02
Wyniesienie na orbitę


Informacje o satelicie IRIDIUM 71

Nazwa w katalogu Spacetrack IRIDIUM 71
Wyniesienie na orbitę 1998-05-02
Kraj/organizacja pochodzenia USA (US)
Miejsce startu TAISC (Taiyuan Space Center, China)
Kategorie
Perygeum 758 km/h
Apogeum 764 km

Informacje o IRIDIUM 71

Apoptoza (ze starogreckiego ? odpadanie) jest formą zaprogramowanej śmierci komórki, która występuje u organizmów wielokomórkowych. Zdarzenia biochemiczne prowadzą do charakterystycznych zmian w komórce (morfologii) i jej śmierci. Zmiany te obejmują pękanie, kurczenie się komórek, fragmentację jądra, kondensację chromatyny, fragmentację chromosomalnego DNA i globalny rozpad mRNA. Przeciętny dorosły człowiek traci każdego dnia od 50 do 70 miliardów komórek w wyniku apoptozy. W przeciwieństwie do nekrozy, która jest formą traumatycznej śmierci komórki w wyniku ostrego urazu komórkowego, apoptoza jest wysoce regulowanym i kontrolowanym procesem, który przynosi korzyści w cyklu życia organizmu. Na przykład rozdzielenie palców u rąk i nóg u rozwijającego się embrionu ludzkiego następuje, ponieważ komórki znajdujące się między palcami ulegają apoptozie. W przeciwieństwie do nekrozy, apoptoza powoduje powstawanie fragmentów komórek zwanych ciałkami apoptotycznymi, które komórki fagocytujące są w stanie pochłonąć i usunąć, zanim zawartość komórki rozleje się na otaczające ją komórki i spowoduje ich uszkodzenie.Ponieważ apoptozy nie można zatrzymać po jej rozpoczęciu, jest to proces wysoce regulowany. Apoptoza może zostać zainicjowana przez jeden z dwóch szlaków. W szlaku wewnętrznym komórka zabija się sama, ponieważ wyczuwa stres komórkowy, natomiast w szlaku zewnątrzpochodnym komórka zabija się sama z powodu sygnałów z innych komórek. Słabe sygnały zewnętrzne mogą również aktywować wewnątrzpochodny szlak apoptozy. Oba szlaki indukują śmierć komórki poprzez aktywację kaspaz, czyli enzymów rozkładających białka. Oba szlaki aktywują kaspazy inicjujące, które następnie aktywują kaspazy wykonawcze, które zabijają komórkę poprzez masową degradację białek.
Od początku lat 90. ubiegłego wieku badania nad apoptozą znacznie się nasiliły. Oprócz jej znaczenia jako zjawiska biologicznego, wadliwe procesy apoptotyczne są przyczyną wielu różnych chorób. Nadmierna apoptoza powoduje atrofię, natomiast niewystarczająca ilość powoduje niekontrolowaną proliferację komórek, np. nowotwory.
Niektóre czynniki, takie jak receptory Fas i kaspazy, promują apoptozę, podczas gdy niektórzy członkowie rodziny białek Bcl-2 hamują apoptozę.

Satelitę IRIDIUM 71 wyniesiono 02.05.1998r.


Data aktualizacji: 2023-04-19 05:54:06
IRIDIUM 71 został wyniesiony na orbitę w dniu 1998-05-02