Studium przypadku: Biomasa

UK Space Agency

Biomasa. Kredyt: Airbus

Misja Biomass dostarczy kluczowych informacji o stanie naszych lasów i ich zmianach. Dane te zostaną wykorzystane do pogłębienia naszej wiedzy na temat roli, jaką lasy odgrywają w obiegu węgla.

Biomass określi ilościowo globalny obieg węgla, który jest niezbędny do zrozumienia wielu dramatycznych zmian zachodzących w systemie ziemskim, w szczególności tych wynikających ze spalania paliw kopalnych i zmiany użytkowania gruntów.

W rezultacie obserwacje Biomass będą wspierać inicjatywę redukcji emisji spowodowanych wylesianiem i degradacją lasów.

Biomass będzie miał globalny zasięg i będzie tworzyć jedną mapę co 6 miesięcy z niespotykaną dotąd dokładnością. Zmniejszy to obecną niepewność co do ilości węgla zmagazynowanego w lasach i tego, jak zmienia się ona w czasie, dostarczając istotnych informacji wspierających podejmowanie decyzji dotyczących zmian klimatu. Obserwacje z tej nowej misji doprowadzą również do lepszego wglądu w tempo utraty siedlisk i wpływ, jaki może to mieć na różnorodność biologiczną w środowisku leśnym.

Biomass jest również częścią misji Earth Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która koncentruje się na atmosferze, biosferze, hydrosferze, kriosferze i wnętrzu Ziemi, a jej ogólnym celem jest lepsze poznanie interakcji między tymi komponentami oraz wpływu działalności człowieka na naturalne procesy zachodzące na Ziemi.

Biomass ma wystartować w 2025 roku na rakiecie Vega-C z Kourou w Gujanie Francuskiej. Misja ma trwać 5 lat.

Biomass jest budowany w Wielkiej Brytanii przez firmę Airbus.

Wielka Brytania zainwestowała w programy ESA Earth Observation Envelope Programme - EOEP-3, EOEP-4 i EOEP-5.

Głównym naukowcem jest profesor Sean Quegan z Uniwersytetu w Sheffield, Airbus kieruje budową, a innymi znaczącymi interesariuszami misji są ESA, Nammo (napęd), Astrotech (napęd) i Enersys ABSL (baterie).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-10-24 20:57