Wielka Brytania prezentuje oświadczenie COP jako przedstawiciel społeczności obserwatorów Ziemi.
Region Arktyki.
Jako przewodniczący Komitetu ds. Satelitów Obserwacyjnych Ziemi (CEOS), Brytyjska Agencja Kosmiczna wydała oświadczenie w imieniu CEOS i Grupy Koordynacyjnej ds. Satelitów Meteorologicznych (CGMS) podczas COP29 w Baku w Azerbejdżanie.
Oświadczenie podkreśla kluczową rolę, jaką dane satelitarne odgrywają w obserwacji i zrozumieniu klimatu Ziemi. Dzięki globalnemu zasięgowi satelity są niezbędne do monitorowania zmian pokrycia terenu, trendów temperaturowych, wzrostu poziomu morza, topnienia lodu morskiego i ekstremalnych zjawisk pogodowych.
W miarę wzrostu zapotrzebowania na dane klimatyczne, światowe ramy satelitarne muszą również ewoluować, aby dotrzymać kroku. Na przykład ograniczenie emisji metanu wymaga informacji z wielu różnych satelitów - zarówno publicznych, jak i prywatnych. Agencje CEOS i CGMS aktywnie rozwijają i koordynują satelity, systemy naziemne i standardy, aby sprostać tym potrzebom.
COP jest kluczowym globalnym wydarzeniem, podczas którego narody spotykają się, aby dyskutować i zajmować się zmianami klimatu. Służy jako platforma dla krajów do negocjowania i zobowiązywania się do działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu i podejmowania świadomych działań. Dane satelitarne informują o negocjacjach, dostarczając wiarygodnych informacji.
Szefowa Obserwacji Ziemi i Klimatu Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, Beth Greenaway, przemawiająca na COP29.
Oświadczenie CEOS przedstawia sześć kluczowych obszarów, w których satelity znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy o klimacie:
Pomiary gazów cieplarnianych: Satelity usprawniły pomiary dwutlenku węgla, metanu i innych gazów cieplarnianych, pomagając wykryć główne wycieki metanu i wspierając szacunki globalnego budżetu węglowego.
Pokrycie i użytkowanie gruntów: Satelity monitorują zmiany w użytkowaniu gruntów, w tym wylesianie, oraz opracowują inwentaryzacje gazów cieplarnianych dla krajów nieposiadających historycznych danych na temat krajowych inwentaryzacji lasów.
Globalne trendy temperaturowe: Satelity dostarczają kompleksowych danych na temat globalnych temperatur, pomagając zidentyfikować długoterminowe trendy i różnice regionalne.
Roztapianie się lodu polarnego i wzrost poziomu mórz: Satelity śledzą zmiany w polarnych pokrywach lodowych, lodowcach i poziomie morza, na przykład wykrywając alarmujące straty w pokrywie lodowej Grenlandii.
Zdarzenia ekstremalne: Satelity zapewniają niemal ciągłe monitorowanie i przewidywanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany, fale upałów, pożary, powodzie i susze.
Zdrowie oceanów: Satelity dostarczają danych na temat warunków oceanicznych, takich jak temperatura i zasolenie, które są niezbędne do zrozumienia zdrowia środowisk morskich i trendów zakwaszenia oceanów.
CEOS jest międzynarodowym organem odpowiedzialnym za koordynację obserwacji Ziemi z kosmosu. Rolą Brytyjskiej Agencji Kosmicznej jako przewodniczącego CEOS jest nadzorowanie działań CEOS i zapewnienie, że osiąga on cele swojego planu pracy.
Przeczytaj pełne oświadczenie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.