Komunikat prasowy: Sentinel-1C: nowy satelita radarowy wystrzelony w kosmos
Satelita Sentinel-1C wystartował na rakiecie VEGA-C i będzie orbitował 700 km nad powierzchnią Ziemi. Będzie on częścią europejskiego programu Copernicus i wykorzysta zaawansowaną technologię radarową, aby zapewnić ciągłe obrazowanie na lądzie i morzu, w dzień i w nocy, a nawet przez zachmurzenie.
Minister nauki Lord Vallance powiedział:
Pomyślne wystrzelenie tego nowego satelity jeszcze bardziej wzmocni program Copernicus, który kontynuuje gromadzenie istotnych długoterminowych danych, pozwalając nam lepiej zrozumieć naszą planetę, reagować na klęski żywiołowe i stawić czoła globalnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu.
Brytyjski przemysł obserwacji Ziemi jest integralną częścią satelitów Sentinel 1, przy wsparciu Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.
Airbus Defence and Space (Portsmouth) opracował podsystem elektroniki kluczowego instrumentu Synthetic Aperture Radar (SAR) na pokładzie satelity. Honeywell UK był odpowiedzialny za odbiornik systemu automatycznej identyfikacji (AIS), który będzie kluczowy dla możliwości nadzoru morskiego. Dodatkowo, bateria dla Sentinel-1C została dostarczona przez Enersys ABSL (Abingdon).
Justin Byrne, szef działu obserwacji Ziemi i nauki w Airbus Defence and Space UK, powiedział:
Airbus w Wielkiej Brytanii zaprojektował i wyprodukował całą rodzinę podsystemów elektroniki radarowej dla satelitów Sentinel 1; jest to kontynuacja dostarczania przez Wielką Brytanię kluczowych elementów instrumentów dla wszystkich satelitów SAR Europejskiej Agencji Kosmicznej i Unii Europejskiej na orbicie.
Po osiągnięciu zamierzonej orbity, Sentinel-1C zsynchronizuje się z Sentinel-1A, który jest już w kosmosie. Satelity te będą współpracować ze sobą, aby zrealizować misję Sentinel-1, obrazując Ziemię i generując duże ilości danych, które zostaną wykorzystane w różnych usługach świadczonych przez program Copernicus.
Dr Chandra Taposeea-Fisher, przewodnicząca Komitetu EO, stowarzyszenia handlowego UKspace, powiedziała:
Instrumenty SAR na satelitach Sentinel-1 w znacznym stopniu przyczyniły się do monitorowania zasięgu arktycznego lodu morskiego, rutynowego mapowania lodu morskiego, nadzoru środowiska morskiego, zagrożeń związanych z ruchem powierzchni ziemi, zarządzania lasami, wodą i glebą, a także przyczyniły się do pomocy humanitarnej i sytuacji kryzysowych.
Dane z satelitów Sentinel-1 były wykorzystywane w całej brytyjskiej społeczności EO, przez rząd, przemysł i środowisko akademickie. Cieszymy się z udanego uruchomienia Sentinel-1C, otwierającego nowy rozdział w świecie EO.
W przeciwieństwie do satelitów badawczych, zdjęcia Sentinel-1C mają na celu utrzymanie niezawodnej usługi operacyjnej, z konsekwentnym i długoterminowym gromadzeniem danych dla kluczowych zastosowań. Ma to kluczowe znaczenie dla monitorowania lądu i morza, śledzenia lodu morskiego, reagowania kryzysowego na powodzie i trzęsienia ziemi, śledzenia zmiennych klimatycznych i oceny wpływu zmian klimatycznych.
Profesor Gideon Henderson, główny doradca naukowy Defry, powiedział:
Copernicus był katalizatorem powszechnego przyjęcia i wykorzystania obserwacji Ziemi w celu wsparcia opartej na dowodach realizacji polityki, monitorowania i egzekwowania działań.
Uruchomienie Sentinel-1C będzie nadal wspierać National Forestry Inventory; mapowanie reakcji na powodzie i wykrywanie nielegalnych połowów.
Badamy również, w jaki sposób interferometryczne techniki SAR mogą pokazać deformację gruntu na torfowiskach spowodowaną wahaniami w magazynowaniu wody, czasami znanymi jako oddychanie torfowisk. Pomoże nam to lepiej zrozumieć stan torfowisk i potencjał magazynowania dwutlenku węgla.
Na tym obrazie Sentinel-1 pozyskanym 24 listopada 2024 r. widać zalane obszary w pobliżu miast Langport, Bridgwater i Yeovil w odcieniach czerwieni. Satelity Sentinel programu Copernicus dostarczają kluczowych danych do monitorowania i określania zasięgu obszarów dotkniętych powodziami, wspierając podejmowanie lokalnych decyzji w sytuacjach kryzysowych. Źródło: Unia Europejska, zdjęcia z satelity Copernicus Sentinel-1
Prof. John Remedios, dyrektor Narodowego Centrum Obserwacji Ziemi, powiedział:
Pojawienie się operacyjnych satelitów radarowych było ogromnym impulsem dla naszej zdolności do obserwowania niebezpiecznych i ekstremalnych środowisk, na przykład tam, gdzie ludzie są narażeni na trzęsienia ziemi i wulkany.
Sentinel-1C odnowi rozległy zasięg i sprytne produkty, które wynikają z połączenia danych z dwóch satelitów radarowych działających w tym samym czasie, umożliwiając naukowcom i firmom pomiar ruchu ziemi od lodowców po miasta.
Oprócz instrumentu radarowego, Sentinel-1C będzie również przenosił nowy system automatycznej identyfikacji (AIS), opracowany przez Międzynarodową Organizację Morską, aby pomóc statkom uniknąć kolizji na morzu. Połączenie obrazów radarowych i sygnałów AIS poprawia monitorowanie globalnego ruchu żeglugowego i może również pomóc w wykrywaniu piractwa i innych nielegalnych działań.
Ten najnowszy kamień milowy dla programu Copernicus nastąpił po udanym wystrzeleniu innego satelity - Sentinel-2C - we wrześniu tego roku. Satelita ten już dostarcza obrazy i dane o wysokiej rozdzielczości - jest to potężne narzędzie, które zwiększa możliwości Wielkiej Brytanii i Europy w zakresie monitorowania gruntów i roślinności.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.