Aktualności z placówki badawczej: 15 listopada 2024 r.

NASA

Antocyjany chronią nasiona w kosmosie

Po ekspozycji w przestrzeni kosmicznej poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną, fioletowo pigmentowane nasiona ryżu bogate w antocyjany miały wyższe wskaźniki kiełkowania niż niepigmentowane nasiona białego ryżu. Wynik ten sugeruje, że antocyjanina, flawonoid znany z ochrony roślin przed promieniowaniem UV, może pomóc zachować żywotność nasion w przyszłych misjach kosmicznych.

Rośliny są kluczowymi składnikami systemów zaprojektowanych do produkcji składników odżywczych i recyklingu węgla dla przyszłego stałego zamieszkania w kosmosie, ale wykazano, że przestrzeń kosmiczna zmniejsza żywotność nasion. Tanpopo-3, część serii badań przeprowadzonych przez JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), zbadała rolę antocyjanów w utrzymaniu żywotności nasion. Wyniki tego i poprzednich eksperymentów sugerują, że światło słoneczne w kosmosie jest bardziej szkodliwe dla nasion niż promieniowanie.

Niskokosztowa, autonomiczna technologia zatwierdzona do badań kosmicznych

Badacze zweryfikowali parę urządzeń do przeprowadzania eksperymentów w kosmosie, które mają wieloetapowe reakcje i wymagają automatycznego mieszania roztworów. Ten rodzaj taniej, autonomicznej technologii rozszerza możliwości badań kosmicznych, w tym prac prowadzonych przez podmioty komercyjne.

Ice Cubes #6- Kirara, badanie ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) opracowane przez Japan Manned Space Systems Corporation, wykorzystało inkubator o kontrolowanej temperaturze do krystalizacji białek w mikrograwitacji. Urządzenie Kirara umożliwia również produkcję polimerów, w tym celulozy, które mają inne zastosowania niż kryształy białek. W tym eksperymencie zsyntetyzowano i rozłożono celulozę.

Wnioski z obserwacji rentgenowskiej gwiazdy podwójnej

Naukowcy wykorzystali Neutron star Interior Composition Explorer (NICER) do obserwacji czasu 15 wybuchów rentgenowskich z 4U 1820-30, ultrakompaktowej rentgenowskiej gwiazdy podwójnej (UCXB). Rentgenowska gwiazda podwójna to gwiazda neutronowa krążąca wokół towarzysza, od którego pobiera materię. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony w przyszłych obserwacjach, 4U 1820-30 stanie się najszybciej wirującą gwiazdą neutronową znaną w rentgenowskim układzie podwójnym i zapewni wgląd w fizykę gwiazd neutronowych.

NICER wykonuje bardzo precyzyjne pomiary gwiazd neutronowych (ultra-gęstej materii powstającej, gdy masywne gwiazdy eksplodują jako supernowe) i innych zjawisk, aby zwiększyć nasze zrozumienie wszechświata. NICER monitoruje 4U 1820-30 od czasu jej wystrzelenia w czerwcu 2017 roku. Krótki okres orbitalny wskazuje na stosunkowo niewielki układ podwójny, a 4U 1820-30 ma najkrótszy znany okres orbitalny wśród niskomasywnych układów rentgenowskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-11-18 21:28

Zobacz satelitę