Astronauci Ekspedycji 71 NASA przeprowadzą badania na pokładzie Stacji Kosmicznej

NASA

Badania organoidów neurologicznych, wzrostu roślin i zmian w płynach ustrojowych należą do badań naukowych, które astronauci NASA Matthew Dominick, Michael Barratt, Jeanette Epps i Tracy C. Dyson będą wspierać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Ekspedycji 71. Członkowie załogi zamierzają wystartować na stację kosmiczną w lutym i marcu.

Oto szczegóły dotyczące niektórych prac zaplanowanych podczas nadchodzącej wyprawy na pokładzie laboratorium mikrograwitacyjnego:

Human Brain Organoid Models for Neurodegenerative Disease & Drug Discovery (HBOND) bada mechanizmy stojące za zapaleniem układu nerwowego, powszechną cechą zaburzeń neurodegeneracyjnych. Naukowcy tworzą organoidy przy użyciu iPSC (indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych) pochodzących od pacjentów z chorobą Parkinsona i pierwotnym postępującym stwardnieniem rozsianym. Szóste badanie organoidów na stacji kosmicznej finansowane przez National Stem Cell Foundation, HBond obejmuje po raz pierwszy iPSC Alzheimera i testowanie skutków leków opracowywanych w celu leczenia zapalenia układu nerwowego. Wyniki mogą pomóc w poprawie diagnostyki, zapewnić wgląd w skutki starzenia się, przyspieszyć odkrywanie leków i zidentyfikować cele terapeutyczne dla pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Modele organoidalne mogą również zapewnić sposób przewidywania, w jaki sposób przedłużony lot kosmiczny wpływa na mózg i wspierać rozwój środków zaradczych.

Rośliny mogą służyć jako źródło pożywienia i zapewniać inne usługi podtrzymywania życia podczas długoterminowych misji na Księżyc i Marsa. Badanie reakcji roślin na stres związany z mikrograwitacją i wysokim promieniowaniem ultrafioletowym w przestrzeni kosmicznej (Plant UV-B) bada, w jaki sposób stres związany z mikrograwitacją, promieniowaniem UV i połączeniem tych dwóch czynników wpływa na rośliny na poziomie molekularnym, komórkowym i całego organizmu.

Mikrograwitacja powoduje, że płyny w organizmie przemieszczają się w kierunku głowy, co może powodować zmiany w strukturze oka i wzroku znane jako zespół neurookulistyczny związany z lotem kosmicznym (SANS) oraz inne problemy zdrowotne. Badanie Mitigating Headward Fluid Shifts with Veno-constrictive Thigh Cuffs During Spaceflight (Thigh Cuff) bada, czy mankiety ciśnieniowe na udach mogą zapewnić prosty sposób przeciwdziałania temu przesunięciu płynów ustrojowych i pomóc chronić astronautów przed SANS i innymi problemami podczas przyszłych misji na Księżyc i Marsa. Mankiety udowe mogłyby również pomóc w leczeniu lub zapobieganiu problemom u pacjentów z chorobami na Ziemi, które mogą powodować gromadzenie się płynów w organizmie, takimi jak długotrwały odpoczynek w łóżku i choroby.

Arthrospira-C (Art-C), badanie przeprowadzone przez ESA (Europejską Agencję Kosmiczną) analizuje, w jaki sposób cyjanobakteria Limnospira reaguje na warunki lotu kosmicznego i czy wytwarza taką samą ilość i jakość tlenu i biomasy w kosmosie, jak na Ziemi. Te mikroalgi, znane również jako Spirulina, mogą być wykorzystywane do usuwania dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów, który może stać się toksyczny w zamkniętym statku kosmicznym, a także do produkcji tlenu i świeżej żywności w ramach systemów podtrzymywania życia podczas przyszłych misji. Prawidłowe przewidywania dotyczące wydajności tlenu i biomasy mają kluczowe znaczenie dla projektowania systemów podtrzymywania życia wykorzystujących bioprocesy. Wykazano również, że spirulina ma właściwości radioprotekcyjne, a jej spożywanie może pomóc chronić podróżników kosmicznych przed promieniowaniem kosmicznym, a także zachować zdrowe tkanki u pacjentów poddawanych radioterapii na Ziemi.

Melissa GaskillInternational Space Station Program Research OfficeJohnson Space Center

Przeszukaj tę bazę danych eksperymentów naukowych, aby dowiedzieć się więcej o tych wymienionych powyżej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-02-09 16:10

Zobacz satelitę