Astronauta NASA Don Pettit poprowadzi badania naukowe podczas czwartej misji

NASA

Podczas swojej czwartej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, astronauta NASA Don Pettit będzie służył jako inżynier lotu i członek załogi Ekspedycji 71/72. Po wystrzeleniu w kosmos, Pettit przeprowadzi badania naukowe i demonstracje technologii, aby pomóc przygotować załogę do przyszłych misji kosmicznych.

Pettit wystartuje na statku kosmicznym Roscosmos Sojuz MS-26 we wrześniu 2024 roku, w towarzystwie kosmonautów Roscosmos Alexey Ovchinin i Ivan Vagner. Trio spędzi około sześciu miesięcy na pokładzie orbitalnego laboratorium.

NASA wybrała Pettita na astronautę w 1996 roku. Weteran trzech lotów kosmicznych, dokonał integralnego postępu w technologii i demonstracjach dla ludzkiej eksploracji. Służył jako oficer naukowy w Ekspedycji 6 w 2003 roku, obsługiwał ramię robota w STS-126 promu kosmicznego Endeavour w 2008 roku i służył jako inżynier lotu w Ekspedycji 30/31 w 2012 roku. Pettit ma na swoim koncie 370 dni spędzonych w kosmosie i dwa spacery kosmiczne trwające łącznie 13 godzin i 17 minut.

Załoga Ekspedycji 6 wystartowała na pokładzie STS-113 promu kosmicznego Endeavour, oczekując powrotu na pokładzie STS-114 promu kosmicznego Discovery po dwuipółmiesięcznej misji. Po wypadku promu kosmicznego Columbia, który uziemił flotę wahadłowców, załoga powróciła na statku kosmicznym Sojuz TMA-1 po pięciu i pół miesiącach, lądując w Kazachstanie. Podczas kolejnej 16-dniowej misji, STS-126, Pettit pomógł rozbudować pomieszczenia mieszkalne stacji kosmicznej i zainstalował regeneracyjny system podtrzymywania życia, aby odzyskiwać wodę pitną z moczu. Podczas Ekspedycji 30/31, Pettit przechwycił również pierwszy komercyjny statek kosmiczny, SpaceX Dragon, za pomocą ramienia robota.

Pochodzący z Silverton w stanie Oregon, Pettit posiada tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii chemicznej na Oregon State University w Corvallis oraz doktorat z inżynierii chemicznej na University of Arizona w Tucson. Przed rozpoczęciem kariery w NASA, Pettit pracował jako naukowiec w Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku.

Od ponad dwóch dekad ludzie żyją i pracują nieprzerwanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozwijając wiedzę naukową i dokonując przełomowych badań, które nie są możliwe na Ziemi. Stacja jest kluczowym poligonem doświadczalnym dla NASA w celu zrozumienia i przezwyciężenia wyzwań związanych z długotrwałymi lotami kosmicznymi oraz rozszerzenia możliwości komercyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ponieważ firmy komercyjne koncentrują się na świadczeniu usług transportu kosmicznego i miejsc docelowych w ramach solidnej gospodarki niskiej orbity okołoziemskiej, NASA może skoncentrować więcej swoich zasobów na misjach kosmicznych na Księżyc i Marsa.

Bądź na bieżąco z aktualnościami, zdjęciami i funkcjami stacji kosmicznej na blogu stacji, Instagramie, Facebooku i X.

Dowiedz się więcej o badaniach i operacjach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na:

https://www.nasa.gov/station

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-03-27 21:57

Zobacz satelitę