Badania biomedyczne, przygotowania do spaceru kosmicznego kończą tydzień na stacji

NASA

Zadania biomedyczne mające na celu zrozumienie, w jaki sposób przestrzeń kosmiczna wpływa na ludzkie ciało i opracowanie sposobów leczenia schorzeń wywołanych mikrograwitacją były głównymi celami badawczymi załogi Ekspedycji 71 w piątek. Mieszkańcy orbity kontynuowali również załadunek amerykańskiego statku towarowego na nadchodzący odlot i przygotowywali się do spaceru kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Długotrwałe życie w środowisku nieważkości powoduje zmiany płynów i problemy z ciśnieniem krwi, które lekarze starają się rozwiązać i promować zdrowie załogi. Astronauci używają różnych narzędzi biomedycznych do zbierania danych zdrowotnych i monitorowania, w jaki sposób ich ciało dostosowuje się do mikrograwitacji.

Jednym z najbardziej widocznych objawów życia w kosmosie jest stan zwany "opuchniętą twarzą". Jest to wynik przemieszczania się płynów ustrojowych w kierunku głowy członka załogi z powodu mikrograwitacji. Astronauci zgłaszali, że stan ten może również powodować wewnętrzne ciśnienie w głowie i oczach, wpływając na widzenie. Nowy mankiet na udo, podobny do mankietu do pomiaru ciśnienia krwi, jest testowany pod kątem jego zdolności do zapobiegania przesunięciom płynów w kierunku głowy astronauty. Inżynierowie lotu NASA Matthew Dominick i Jeanette Epps współpracowali przy tym badaniu, wykonując skany klatki piersiowej za pomocą urządzenia Ultrasound 2, mierząc ciśnienie krwi i przeprowadzając badania wzroku. Lekarze badają, czy mankiet na udo może być noszony w kosmosie, aby przeciwdziałać przesunięciom płynów w kierunku głowy dla zdrowszych załóg.

Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson przymocowała do siebie elektrody, nosiła czapkę z czujnikami i obsługiwała przenośne urządzenie ultradźwiękowe w piątek. Jednocześnie mierzyła przepływ krwi w mózgu i ciśnienie krwi. Naukowcy badają, w jaki sposób mózg reguluje przepływ krwi w stanie nieważkości, co potencjalnie może ujawnić nowe terapie dla stanów ciśnienia krwi wywołanych lotem kosmicznym i na Ziemi. Astronauta NASA Mike Barratt spędził cały dzień w piątek, opiekując się myszami żyjącymi w siedliskach gryzoni znajdujących się w module laboratoryjnym Destiny. Uzupełniał jedzenie i wodę oraz czyścił siedliska, w których myszy są leczone terapią genową, która może poprawić zdrowie oczu w kosmosie.

Wszyscy czterej astronauci NASA udadzą się na weekend, przygotowując statek kosmiczny SpaceX Dragon do dokowania zaplanowanego na 26 kwietnia. Kwartet przez cały tydzień na zmianę przenosił ładunek do i z Dragona. W przyszłym tygodniu czwórka z NASA będzie robić miejsce wewnątrz statku kosmicznego i pakować sfinalizowane eksperymenty, które zostaną zwrócone na Ziemię w celu analizy. Kosmonauci Oleg Kononenko i Nikolai Chub sprawdzili szczelność swoich skafandrów Orlan, przetestowali łączność i komponenty medyczne oraz dokonali przeglądu procedur przygotowujących śluzę powietrzną Poisk do spaceru kosmicznego 25 kwietnia. Duet opuści stację na siedem godzin prac związanych z instalacją sprzętu na module Poisk.

Inżynier lotu Alexander Grebenkin dołączył do swoich kolegów z załogi Roscosmos w piątek po południu, aby dokonać przeglądu procedur śluzy Poisk. Swój dzień rozpoczął od pedałowania na bieżni w celu okresowej oceny sprawności fizycznej. Grebenkin zakończył swoją zmianę po przećwiczeniu futurystycznych technik pilotażu statków kosmicznych i robotów, które mogą być wykorzystane w misjach planetarnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-19 21:37

Zobacz satelitę