Badania: Jak chroniliśmy Wielką Brytanię i przestrzeń kosmiczną w maju 2024 r.

UK Space Agency

HTML

Krajowe Centrum Operacji Kosmicznych (NSpOC) chroni interesy Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi oraz współpracuje z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić, że przestrzeń kosmiczna pozostanie bezpieczna, zrównoważona i dostępna dla wszystkich.

Ogólne zagrożenia dla interesów Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi związane z ryzykiem i zagrożeniami kosmicznymi były w maju wyższe niż w kwietniu. Było to w dużej mierze spowodowane wzrostem liczby obiektów kosmicznych ponownie wchodzących w atmosferę ziemską oraz wzrostem ryzyka kolizji z satelitami licencjonowanymi przez Wielką Brytanię. Ocenia się, że wiele z tych obiektów spłonęło przy ponownym wejściu w atmosferę, a żaden satelita posiadający brytyjską licencję nie uczestniczył w kolizji pomimo wyższego ryzyka.

W maju w atmosferę ziemską weszło o 155% więcej obiektów niż w kwietniu. Monitorowaliśmy 56 niekontrolowanych ponownych wejść w maju, aby chronić Wielką Brytanię i brytyjskie terytoria zamorskie, a także wspierać naszych międzynarodowych partnerów. Był to przewidywany wzrost ze względu na planowane ponowne wejścia "zaprojektowanych do usunięcia" małych satelitów komunikacyjnych.

Wykres przedstawiający liczbę ponownych wejść monitorowanych w poszczególnych miesiącach. Styczeń: 13, luty: 24, marzec: 25, kwiecień: 22 maj: 56

W maju ostrzegliśmy operatorów satelitów licencjonowanych w Wielkiej Brytanii o 2 560 potencjalnych zagrożeniach kolizją. Stanowi to 35% wzrost ryzyka w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nasze ostrzeżenia pozwalają operatorom podejmować krytyczne decyzje dotyczące unikania kolizji.

Wykres przedstawiający liczbę zagrożeń kolizją dla satelitów licencjonowanych w Wielkiej Brytanii monitorowanych w poszczególnych miesiącach. Styczeń: 1 690, luty: 1 943, marzec: 1 903, kwiecień: 1 899, maj: 2,560

W tym miesiącu nie wystąpiły żadne zdarzenia związane z fragmentacją

W maju Met Office wydało 98 krytycznych alertów dotyczących pogody kosmicznej. Stanowi to wzrost o 880% w porównaniu z kwietniem. Pogoda kosmiczna była bardzo aktywna w pierwszej połowie miesiąca, a burze geomagnetyczne osiągnęły poziom niespotykany od 2003 roku. Mogły one potencjalnie wpłynąć na sieci energetyczne i inną infrastrukturę, chociaż w Wielkiej Brytanii ryzyko było dobrze zarządzane, a usługi generalnie pozostały nienaruszone.

W maju w kosmosie zarejestrowano 274 dodatkowe obiekty, co daje łączną liczbę 28 850. Liczby te nie obejmują małych śmieci, a zatem całkowita liczba rzeczywistych obiektów kosmicznych jest znacznie wyższa. W tym miesiącu do katalogu nie dodano żadnego satelity licencjonowanego przez Wielką Brytanię.

Wykres przedstawiający liczbę zarejestrowanych obiektów kosmicznych w poszczególnych miesiącach. Styczeń: 28 014, luty: 28 172, marzec: 28 478, kwiecień: 28 752, maj: 28 850

Krajowe Centrum Operacji Kosmicznych łączy i koordynuje brytyjskie cywilne i wojskowe zdolności w zakresie świadomości domeny kosmicznej, aby umożliwić operacje, promować dobrobyt i chronić interesy Wielkiej Brytanii w kosmosie i na Ziemi przed zagrożeniami, ryzykiem i niebezpieczeństwami związanymi z kosmosem.

Uwaga: liczby w katalogu Zarejestrowanych Obiektów Kosmicznych mogą się zmieniać w czasie, ponieważ dane są stale weryfikowane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-06-10 22:23