Badania oczu, mózgu i drukowanie komórek serca podsumowują tydzień stacji

NASA

Zaawansowana biologia kosmiczna była kontynuowana w piątek na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w celu opracowania i przetestowania terapii dla szeregu schorzeń spowodowanych przez przestrzeń kosmiczną i na Ziemi.

Zdrowie oczu było głównym przedmiotem badań w tym tygodniu, gdy załoga przeprowadzała standardowe badania wzroku i badała problemy ze wzrokiem wywołane lotem kosmicznym. Myszy na stacji są leczone terapią genową, która może zapobiec chorobom siatkówki i pogorszeniu wzroku związanym z życiem w kosmosie. Myszy zostaną zwrócone na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon w celu analizy na Ziemi. Inżynierowie lotu NASA Matthew Dominick i Jeanette Epps podzielili swoją zmianę w piątek i na zmianę karmili myszy i czyścili siedliska gryzoni znajdujące się w module laboratoryjnym Destiny. Przez resztę dnia astronauci serwisowali różne urządzenia podtrzymujące życie i sprzęt naukowy oraz ćwiczyli na bieżni, rowerze treningowym i zaawansowanym urządzeniu oporowym. Astronauta NASA Mike Barratt spędził większość dnia w module laboratoryjnym Kibo, serwisując próbki organoidów mózgowych i wstrzykując do nich lek testowy. Pracując w Kibo's Life Science Glovebox, Barratt spędził swoją zmianę na obróbce próbek i umieszczeniu ich w Space Automated Bioproduct Laboratory, inkubatorze badawczym, w celu późniejszej analizy. Wyniki badania mogą prowadzić do wglądu w wpływ mikrograwitacji na centralny układ nerwowy i potencjalne metody leczenia chorób neurologicznych na Ziemi.

Bioprinting 3D był kontynuowany na pokładzie orbitalnej placówki w piątek, gdy inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson pracowała w module laboratoryjnym Columbus obsługującym BioFabrication Facility. Wymieniła kasety z próbkami w urządzeniu, a następnie umieściła wydrukowane próbki komórek serca w procesorze Advanced Space Experiment Processor na dwumiesięczny okres inkubacji. Próbki zostaną zwrócone na Ziemię do przyszłej analizy. Badanie biotechnologiczne może umożliwić przyszłym załogom kosmicznym drukowanie na żądanie posiłków i leków, a lekarzom na Ziemi projektowanie zastępczych narządów i tkanek dla pacjentów.

Trzech kosmonautów stacji kosmicznej miało dzień wolny od pracy i obchodziło Dzień Kosmonautyki, który upamiętnia pierwszy lot kosmonauty Jurija Gagarina w kosmos 12 kwietnia 1961 roku. Dowódca stacji Oleg Kononenko oraz inżynierowie lotu Nikołaj Czub i Aleksander Grebenkin przesłali wiadomość wideo upamiętniającą pierwszą misję Gagarina. Następnie trio z Roskosmosu dezaktywowało i odłączyło czujniki, które monitorowały i rejestrowały funkcje ich ciała.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-12 18:19

Zobacz satelitę