Ćwiczenia, sprzęt naukowy i robotyka na szczycie harmonogramu badań stacji

NASA

Badania nad człowiekiem, spalanie i robotyka były we wtorek priorytetami naukowymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Siedmioosobowa załoga Ekspedycji 71 kontynuowała również bieżące operacje ładunkowe i konserwację sprzętu.

Codzienne ćwiczenia w stanie nieważkości przeciwdziałają utracie kości i mięśni spowodowanej przez przestrzeń kosmiczną, zachowując zdrowie załogi podczas długoterminowych misji. Naukowcy często monitorują sesje ćwiczeń członków załogi, aby dowiedzieć się, jak mikrograwitacja wpływa na różne parametry fizjologiczne. We wtorek rano inżynierowie lotu NASA Matthew Dominick i Mike Barratt przymocowali czujniki do swoich klatek piersiowych i przypięli sprzęt do oddychania, a następnie na zmianę pedałowali na rowerze treningowym. Lekarze wykorzystają dane z okresowych testów sprawnościowych, które mierzą pobór tlenu i aktywność serca oraz oceniają wydolność aerobową astronautów.

Po sesji ćwiczeń Dominick wyłączył sprzęt treningowy i częściowo schował sprzęt biomedyczny. Następnie para dołączyła do siebie i przetestowała instalację hełmu na skafandrze kosmicznym. Barratt pracowała również nad operacjami ładunkowymi wewnątrz kosmicznego frachtowca Cygnus zacumowanego do modułu Unity od 1 lutego

Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson podzieliła swój dzień między sprzęt do spalania i demonstrację robotyki. Poranek spędziła w module laboratoryjnym Kibo, wymieniając próbki i sprzęt wewnątrz modułu Solid Combustion Experiment Module. Urządzenie badawcze znajduje się w wielofunkcyjnym stelażu Kibo i umożliwia badania nad płomieniem i paliwem w celu promowania bezpieczeństwa pożarowego na statkach kosmicznych. Następnie przetestowała działanie swobodnie latającego robota-asystenta Astrobee w ramach konkursu, który wykorzystuje napisane przez studentów algorytmy do sterowania i manewrowania urządzeniami.

Astronautka NASA Jeanette Epps rozpoczęła swój dzień od ustawienia Actiwatchów, które monitorują cykle snu i czuwania załogi. Następnie spędziła popołudnie na przechowywaniu sprzętu do zbierania próbek i serwisowaniu pary inkubatorów Kubik, które mogą pomieścić małe organizmy do badań biologii kosmicznej.

W segmencie Roscosmos orbitalnej placówki, dowódca Oleg Kononenko i inżynier lotu Nikolai Chub przetestowali łączność ze statkiem zaopatrzeniowym Progress 86, a następnie przeprowadzili kontrole dopasowania siedzeń w statku załogowym Sojuz MS-25. Następnie Kononenko przetestował drukarkę 3D i skonfigurował kamery, podczas gdy Chub spędził resztę dnia na konserwacji systemu podtrzymywania życia. Inżynier lotu Alexander Grebenkin powrócił do obowiązków związanych z robotyką, obsługując europejskie ramię robotyczne i skanując port dokowania modułu Rassvet.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-21 23:08

Zobacz satelitę