Dziesięcioosobowa załoga pracuje nad ładunkami, skafandrami kosmicznymi i badaniami nad ludźmi

NASA

10 członków załogi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym pięciu astronautów NASA, czterech kosmonautów Roscosmos i jeden uczestnik lotu kosmicznego z Białorusi, zwróciło we wtorek swoją uwagę na transfery ładunków i pracę w skafandrach kosmicznych. Astronauci NASA pracowali przez cały dzień, wymieniając ładunki pomiędzy statkiem kosmicznym SpaceX Dragon zadokowanym do portu kosmicznego modułu Harmony. Inżynier lotu Loral O'Hara rozpoczął wtorkowe prace nad ładunkiem, zwalniając mocowania, które zabezpieczały ładunek podczas wznoszenia Dragona w przestrzeń kosmiczną. Następnie Matthew Dominick i Jeanette Epps zajęli się odpinaniem kolejnych ładunków w celu przeniesienia ich na stację.

O'Hara rozpakował następnie nowy amerykański hełm skafandra kosmicznego z Dragona i zamienił go ze starszym hełmem, który powróci na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego. Dominick zapakował górną część amerykańskiego skafandra kosmicznego do pudełka, a następnie oznaczył go i przygotował do umieszczenia na Dragonie w celu analizy i serwisowania na Ziemi. Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson asystował duetowi podczas pracy nad ładunkiem skafandra kosmicznego, a następnie sfinalizował ładowanie baterii w ramach przygotowań do nadchodzącego spaceru kosmicznego Roscosmos.

Inżynier lotu NASA Mike Barratt uwolnił i przeniósł sprzęt naukowy z wnętrza Dragona w celu instalacji na stojaku EXPRESS stacji kosmicznej. Stojaki EXPRESS są wielofunkcyjnymi urządzeniami badawczymi umożliwiającymi przeprowadzanie eksperymentów obsługiwanych przez astronautów lub sterowanych naziemnie. Barratt zainstalował również i skonfigurował nowy sprzęt badawczy w module Harmony, rozszerzając badania nad krystalizacją białek na potrzeby kosmicznych badań farmaceutycznych.

Czterech kosmonautów Roscosmos wykonało szereg badań naukowych w przestrzeni kosmicznej, jednocześnie pracując nad swoimi zadaniami związanymi z ładunkiem. Inżynier lotu Alexander Grebenkin obsługiwał sprzęt monitorujący inżyniera lotu Olega Novitskiy'ego, podczas gdy był podłączony do czujników rejestrujących jego krążenie krwi. Nowicki współpracował również z uczestniczką lotu kosmicznego Mariną Wasilewską, fotografując zabytki Ziemi i filmując działania edukacyjne. Inżynier lotu Nikolai Chub kontynuował zbieranie próbek krwi i śliny do badania odporności kosmicznej.

Nowicki spakował również ładunek do statku załogowego Sojuz MS-24, którym on, Vasilevskaya i O'Hara powrócą na Ziemię 6 kwietnia. Chub umieścił więcej ładunku wewnątrz statku zaopatrzeniowego Progress 86 i zaktualizował system zarządzania zapasami stacji kosmicznej. Dowódca Ekspedycji 70 Oleg Kononenko spędził dzień na konserwacji elektroniki, sprawdzając sprzęt wideo i sprzęt komputerowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-03 04:09

Zobacz satelitę