Ekspedycja 70 skupia się na nauce, gdy załoga Ax-3 powraca na Ziemię

NASA

Załoga Ekspedycji 70 była w trakcie swojej zmiany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdy załoga Axiom Mission 3 (Ax-3) wylądowała w piątek u wybrzeży Florydy. Siedmiu mieszkańców orbity badało, jak mikrograwitacja wpływa na komórki kostne i włókna optyczne, podczas gdy załoga Ax-3 została wyłowiona na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon na Oceanie Atlantyckim w pobliżu Daytona.

Astronauci NASA Jasmin Moghbeli i Loral O'Hara na zmianę przetwarzali komórki kostne wewnątrz modułu laboratoryjnego Kibo w piątek po południu. Komórki znajdują się w wyspecjalizowanym siedlisku zaprojektowanym do badania Microgravity Associated Bone Loss-A i mogą zapewnić lepsze zrozumienie utraty kości spowodowanej przez przestrzeń kosmiczną i warunków kostnych związanych ze starzeniem się na Ziemi.

O'Hara wymieniła również próbki światłowodów pobierane wewnątrz Microgravity Science Glovebox do badania Flawless Space Fibers. Badanie fizyki kosmicznej ma na celu wyprodukowanie włókien optycznych w kosmosie, które byłyby lepsze od tych wytwarzanych w ziemskim środowisku grawitacyjnym. Moghbeli sfotografował rośliny rosnące na potrzeby badania botaniki kosmicznej APEX-10, a następnie sprawdził połączenia zasilania w European Drawer Rack, obiekcie badawczym, który może obsługiwać eksperymenty działające autonomicznie.

Komandor Andreas Mogensen z ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) umieścił odwirowane i inkubowane próbki krwi w zamrażarce naukowej. Próbki te zostaną później przeanalizowane w celu uzyskania wglądu w zdolność adaptacji ludzkiego układu odpornościowego w stanie nieważkości. Później astronauta ESA podłączył do siebie czujniki i monitory oddechu, a następnie pedałował na rowerze treningowym w celu przeprowadzenia testu aerobiku i sprawności fizycznej.

JAXA (Japan Aerospace and Exploration Agency) Satoshi Furukawa spędził dzień na serwisowaniu różnych orbitalnych urządzeń hydraulicznych i sprzętu do ćwiczeń. Furukawa rozpoczął dzień wewnątrz modułu Tranquility, wymieniając elementy hydrauliczne w toalecie stacji, znanej również jako przedział odpadów i higieny. Po południu wrócił do Tranquility i zainstalował nową skrzynkę oprzyrządowania oraz skonfigurował laptopa, aby wspierać operacje na zaawansowanym urządzeniu do ćwiczeń oporowych, które naśladuje obciążenie bezwładnościowe wolnych ciężarów na Ziemi.

Kosmonauci kosmosu Oleg Kononenko i Nikolai Chub dołączyli do siebie w piątek po południu, trenując na komputerze przed przyszłotygodniowym odlotem statku zaopatrzeniowego Progress 85. Wcześniej Kononenko zapakował Progress 85 śmieciami i zużytym sprzętem do utylizacji. Chub badał futurystyczne statki kosmiczne i techniki pilotażu robotów, które mogą być przydatne w misjach planetarnych. Inżynier lotu Konstantin Borisov spędził dzień wewnątrz modułu naukowego Nauka czyszcząc czujniki dymu.

Dowódca misji Ax-3 Michael López-Alegría powrócił na Ziemię w piątek wraz z pilotem Walterem Villadei i specjalistami misji Alperem Gezeravc? i Marcusem Wandtem. Prywatny kwartet astronautów z Axiom Space spędził na orbicie 18 dni. Czwórka astronautów krążyła po orbicie okołoziemskiej jeszcze przez dwa dni, po czym wylądowała w statku kosmicznym SpaceX Dragon Freedom u wybrzeży Daytona na Florydzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-02-09 21:29