ESA publikuje nową strategię obserwacji Ziemi

ESA

ESA opublikowała swoją nową strategię naukową dotyczącą obserwacji Ziemi, Earth Science in Action for Tomorrow's World. W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej, zanieczyszczeniem i ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz potrzebą podjęcia działań w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom, ta wybiegająca w przyszłość strategia nakreśla śmiałą wizję nauk o Ziemi do 2040 roku.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego satelitarnego monitorowania naszej planety, ESA ma na celu dostarczenie krytycznych danych i wiedzy, aby kierować działaniami i polityką na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, powiedziała: "Jako agencja kosmiczna, naszym obowiązkiem jest wykorzystanie wyjątkowej mocy technologii obserwacji Ziemi w celu informowania o krytycznych decyzjach, które będą kształtować naszą przyszłość.

"Nasza nowa strategia naukowa w zakresie obserwacji Ziemi podkreśla podejście oparte przede wszystkim na nauce, w którym technologia satelitarna dostarcza danych, które przyczyniają się do naszego wspólnego zrozumienia systemu Ziemi jako całości, dzięki czemu można znaleźć rozwiązania dla globalnych wyzwań środowiskowych."

"Wybory, których dokonujemy dzisiaj, pomagają stworzyć bardziej zrównoważony świat i napędzają transformację w kierunku odpornego, dobrze prosperującego globalnego społeczeństwa."

Nowa strategia naukowa przedstawia odważną i ambitną wizję przyszłości programów obserwacji Ziemi ESA. Skupia się ona na zrozumieniu sprzężeń zwrotnych i wzajemnych powiązań w systemie ziemskim, a nie na konkretnych domenach systemu ziemskiego.

Nowa strategia naukowa, opracowana w ramach dedykowanych badań i ponad roku szeroko zakrojonych konsultacji ze społecznością nauk o Ziemi i kluczowymi zainteresowanymi stronami, obejmuje sześć głównych celów tematycznych: obieg wody, obieg węgla i chemia, przepływy energii, zdrowie ekosystemów, ekstremalne warunki i zagrożenia oraz interfejsy i sprzężenia w systemie ziemskim.

Tematy te wraz z kompleksowym zestawem pytań przewodnich stanowią plan, na którym należy skoncentrować przyszłe wysiłki w celu zrozumienia naszej planety.

Pytania te, w sumie 23, obejmują krytyczne kwestie naukowe dotyczące systemu Ziemi i luki w wiedzy, w których technologia satelitarna obserwacji Ziemi zapewnia wyjątkowy wkład, wykorzystując istniejące lub przyszłe źródła danych lub opracowując nowe obserwacje z kosmosu.

Podobnie jak nadrzędne tematy naukowe zidentyfikowane w okresie badań, pytania te zapewniają jasne ramy dla Strategii Naukowej, która teraz toruje drogę do kształtowania przyszłych działań w ramach programów obserwacji Ziemi ESA.

Simonetta Cheli dodała: "Od naszych przełomowych misji badawczych Earth Explorer, które przesuwają granice technologii obserwacyjnej w celu osiągnięcia doskonałości naukowej, po naszą kluczową rolę w rozwoju satelitów Copernicus Sentinel z Unią Europejską, ESA nadal definiuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie monitorowania zmieniającego się środowiska Ziemi.

"Strategia naukowa opiera się na tych osiągnięciach, mając na celu napędzanie następnej generacji innowacji satelitarnych niezbędnych do sprostania najpilniejszym wyzwaniom środowiskowym na świecie.

"Dzięki tej strategii jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju nauk o Ziemi, wyposażając decydentów, naukowców i społeczeństwa w dane i spostrzeżenia potrzebne do stworzenia bardziej zrównoważonej i odpornej przyszłości dla wszystkich."

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-09-30 17:49