Inżynier NASA Chris Lupo otrzymał nagrodę Federal Engineer Award 2024

NASA

National Society of Professional Engineers przyznało Chrisowi Lupo, zastępcy głównego inżyniera programu Commercial Crew NASA, tytuł Federalnego Inżyniera Roku 2024. Sponsorowana przez National Society of Professional Engineers in Government nagroda jest przyznawana inżynierom zatrudnionym w rządzie federalnym.

Lupo został wyróżniony podczas ceremonii wręczenia nagród w National Press Club w Waszyngtonie 23 lutego, obok laureatów z National Park Service, Food and Drug Administration, US Air Force i innych.

"To była niesamowicie miła niespodzianka zostać wybranym do tej nagrody" - powiedział Lupo. "Czuję się, jakbym reprezentował zespół, przyjmując tę nagrodę, która moim zdaniem jest potwierdzeniem, że nasz zespół NASA odniósł sukces, rozpoczynając komercyjny przemysł kosmiczny dla ludzkich lotów kosmicznych."

Współpracując z komercyjnymi partnerami NASA, Boeingiem i SpaceX, Lupo przyczynił się do zaprojektowania i rozwoju systemów lotów kosmicznych obu firm, statku kosmicznego SpaceX Dragon i statku kosmicznego Boeing Starliner. Kierując zespołem ponad 100 inżynierów obejmujących prawie 20 dyscyplin inżynieryjnych, Lupo spędził ostatnią dekadę pracując nad zapewnieniem, że statki kosmiczne są bezpiecznym, niezawodnym i opłacalnym środkiem transportu dla astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

"Jestem bardzo dumny z zespołu inżynierów programu, a w szczególności z przywództwa Lupo jako zastępcy głównego inżyniera. Zespół dokładnie sprawdza analizy, testy i dane z poprzednich lotów dla każdej pojedynczej misji, którą nasi komercyjni partnerzy wykonują, aby bezpiecznie latać", powiedział Steve Stich, który zarządza programem.

Lupo dołączył do głównego inżyniera statku kosmicznego programu, przyczyniając się do przywrócenia zdolności ludzkich lotów kosmicznych do Stanów Zjednoczonych po wycofaniu programu Space Shuttle w 2011 roku. Począwszy od wystrzelenia SpaceX Demo-2 w 2020 roku - pierwszego załogowego lotu kosmicznego z amerykańskiej ziemi od czasu promu kosmicznego - program uruchomił dziewięć załogowych misji do orbitującego laboratorium, ostatnio misję NASA SpaceX Crew-8, która wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie 4 marca 2024 roku.

Praca Lupo ze statkiem kosmicznym Starliner osiąga w tym roku ważny kamień milowy w postaci pierwszego załogowego lotu testowego na stację kosmiczną, po dwóch wcześniejszych lotach testowych bez załogi.

"Przywrócenie możliwości ponownego wystrzelenia astronautów z USA jest prawdopodobnie tym, z czego jestem najbardziej dumny" - powiedział Lupo. "Myślę, że wszyscy uczestnicy programu są z tego bardzo dumni. Robimy przysługę dla narodu i myślę, że bardzo ważne jest ustanowienie tej branży, aby NASA mogła skupić się na ludzkich lotach kosmicznych poza niską orbitę okołoziemską".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-03 05:09

Zobacz satelitę