Kosmiczne zdrowie na szczycie harmonogramu badań stacji w czwartek

NASA

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwają nowe badania naukowe z dwoma nowymi załogami i statkiem towarowym przybyłym w marcu w celu uzupełnienia załogi Ekspedycji 70. Mieszkańcy orbity badali w czwartek różne kosmiczne technologie zdrowotne i nie tylko.

Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson, która odbywa swój trzeci lot kosmiczny, pracowała w module laboratoryjnym Columbus, wymieniając sprzęt do nowego eksperymentu mającego na celu zademonstrowanie drukowania 3D części przeciwdrobnoustrojowych w kosmosie. Dochodzenie o nazwie Copper Anti-Microbial Prints (CAMP) bada skuteczność produkcji urządzeń medycznych na żądanie oraz wpływ mikrograwitacji na ich właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Inżynier lotu NASA Loral O'Hara przetwarzał próbki informacyjnego RNA (mRNA) i białka w Life Science Glovebox do eksperymentu, niedawno dostarczonego na pokładzie statku towarowego SpaceX Dragon, w celu zbadania nanomateriałów naśladujących DNA. Badanie, nazwane DNA Nano Therapeutics-Demo 2, ma na celu zbadanie nanomateriałów DNA produkowanych w przestrzeni kosmicznej w celu wytworzenia środków terapeutycznych, które mogą przynieść korzyści podróżującym w kosmosie i ludziom na Ziemi. W przestrzeni kosmicznej płyny ustrojowe członka załogi zaczynają płynąć w górę, wpływając na strukturę oka i wzrok. Innym bardziej widocznym rezultatem jest powszechnie nazywana "opuchnięta twarz". Astronauci NASA Matthew Dominick i Jeanette Epps nawiązali współpracę w czwartek po południu i przetestowali specjalistyczny mankiet na udo, który może przeciwdziałać tym zmianom płynów. Dominick założył mankiet na nogę i wykonał skany ultrasonograficzne z pomocą Epps i lekarzy na Ziemi. Wyniki mogą również wpłynąć na leczenie gromadzenia się płynów spowodowanych warunkami panującymi na Ziemi.

Astronauta NASA Mike Barratt spędził dzień na biologii kosmicznej, uczestnicząc w pakiecie 14 badań na ludziach CIPHER. Wziął udział w serii testów poznawczych i robotycznych, a następnie pobrano od niego próbki krwi i moczu do analizy. Wyniki tego szeroko zakrojonego badania mogą zapewnić naukowcom wgląd w fizjologiczne i psychologiczne skutki długotrwałego życia w kosmosie.

Kosmonauta Roskosmosu Oleg Nowicki i białoruska uczestniczka lotów kosmicznych Marina Wasilewska, wraz z Dysonem, są w pierwszym tygodniu na pokładzie orbitalnej placówki. Nowicki i Wasilewska powrócą na Ziemię 6 kwietnia, zabierając ze sobą O'Harę, który przebywa na pokładzie stacji od 15 września. Dyson pozostanie w kosmosie do wczesnej jesieni.

Nowicki dołączył do swoich kosmonautów Olega Kononenki i Nikołaja Czuba i wymienił komponenty sprzętowe wewnątrz statków załogowych Sojuz MS-24 i MS-25. Następnie Chub połączył siły z nowym kosmonautą Aleksandrem Grebenkinem i badał przepływ krwi i oddychanie komórkowe w ramach badań Roscosmos z zakresu nauk przyrodniczych. Vasilevskaya, z pomocą Chuba, zarejestrowała swoje tętno i przetestowała teoretyczną zdolność specjalistycznego kombinezonu do pomocy członkowi załogi w dostosowaniu się do ziemskiej grawitacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-03-28 20:51

Zobacz satelitę