Kwiecień rozpoczyna się od badań na ludziach i przygotowań do odlotu załogi

NASA

Załoga Ekspedycji 70 rozpoczęła pierwszy tydzień kwietnia od wielu badań na ludziach, aby dowiedzieć się, jak utrzymać długoterminowe załogi kosmiczne w zdrowiu. Trzech mieszkańców orbity również zbliża się do końca swojej misji, przygotowując się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod koniec tygodnia.

Inżynierowie lotu NASA Tracy C. Dyson i Mike Barratt pracowali razem w poniedziałek rano i badali, jak mikrograwitacja wpływa na poczucie równowagi i ruchu astronauty. Dyson, z pomocą lekarzy na ziemi, monitorowała Barratta, gdy ten nosił specjalistyczne gogle, które śledziły ruchy jego oczu podczas wykonywania serii ruchów. Badanie przedsionkowe, będące częścią pakietu 14 badań na ludziach CIPHER, ma na celu zrozumienie, w jaki sposób zmysł ruchu i percepcji członka załogi dostosowuje się do stanu nieważkości. Następnie Barratt dołączył do astronautki NASA Jeanette Epps i przetestował specjalistyczny mankiet na udo pod kątem jego zdolności do zapobiegania zmianom płynów spowodowanym przez przestrzeń kosmiczną. Epps przymocowała do siebie elektrody, założyła mankiet na obie nogi i wykonała skany za pomocą urządzenia Ultrasound 2 wspomaganego przez Barratt i naukowców na Ziemi. Spostrzeżenia mogą pomóc przeciwdziałać przepływowi płynów w górę, powodującemu ciśnienie w głowie i problemy z oczami u astronautów.

Epps i inżynier lotu NASA Matthew Dominick później na zmianę przeprowadzali test wzroku. Duet wykonał standardowe badanie wzroku, obejmujące jedno oko i odczytywanie znaków z wykresu. Wcześniej Dominick zamknął Centrum Eksperymentów Biologii Komórkowej po zakończeniu eksperymentu badającego tworzenie sztucznych narządów w kosmosie.

Czterech kosmonautów na orbicie uczestniczyło w różnych badaniach kosmicznych sponsorowanych przez Roscosmos i standardowej konserwacji laboratorium w poniedziałek. Inżynier lotu Oleg Kononenko ćwiczył futurystyczne techniki pilotażu statków kosmicznych i robotów, które mogą pomóc w przyszłym szkoleniu kosmonautów. Kosmonauta Nikolai Chub pobrał próbki śliny i krwi do badania odporności kosmicznej. Kosmonauci Alexander Grebenkin i Oleg Novitskiy dołączyli do siebie i badali, jak lot kosmiczny wpływa na układ krążenia w kończynach członka załogi.

Kolejna załoga przygotowuje się do powrotu na Ziemię, przywożąc do domu astronautkę NASA Loral O'Harę po sześciu i pół miesiącach spędzonych na stacji kosmicznej. Ona, Nowicki i białoruska uczestniczka lotów kosmicznych Marina Wasilewska zejdą z pokładu statku załogowego Sojuz MS-24 o 23:55 czasu EDT w piątek, 5 kwietnia. Nowicki sprawdził systemy statku kosmicznego Sojuz, a następnie dołączył do załogi i przećwiczył procedury lądowania Sojuza w poniedziałek. Trio skoczy na spadochronie i wyląduje wewnątrz Sojuza w Kazachstanie o 3:18 w sobotę 6 kwietnia. Novitskiy i Vasilevskaya przybyli na stację 25 marca, zabierając ze sobą Dysona na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-25.

Pod koniec dnia w poniedziałek wszystkich dziesięciu mieszkańców stacji kosmicznej zebrało się i przeanalizowało role i obowiązki w mało prawdopodobnym przypadku zagrożenia. Załoga przeanalizowała drogi ucieczki, sprzęt bezpieczeństwa, procedury komunikacyjne i inne scenariusze, w tym zdarzenie dekompresji, wyciek chemiczny i pożar.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-03 07:10

Zobacz satelitę