Misja zakończona dla kampanii TRANSAT 2024

Canadian Space Agency

22 czerwca 2024 r., balon stratosferyczny przygotowujący się do lotu transatlantyckiego z Kiruny w Szwecji. (Credit: CSA)

2024-08-02

W dniu 22 czerwca 2024 r., w ramach kampanii TRANSAT 2024, Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) i francuskie Narodowe Centrum Badań Przestrzennych (CNES) wystrzeliły balon stratosferyczny z Centrum Kosmicznego Esrange w Kirunie w Szwecji. Po 11 kampaniach STRATOS, była to pierwsza współpraca CSA i CNES: balon wyruszył w transatlantycką podróż, która miała zakończyć się w północnej Kanadzie.

Balon stratosferyczny został wystrzelony z Kiruny w Szwecji podczas kampanii TRANSAT 2024. Wyruszył w czterodniową podróż przez Atlantyk, lądując na Wyspie Baffina w Nunavut. (Kredyt: Szwedzka Korporacja Kosmiczna)

Na pokładzie znajdowały się dwa kanadyjskie ładunki finansowane przez FAST: Czujnik Canadian Atmospheric Laser Absorption Spectroscopy Experiment Test-bed (CALASET) z Uniwersytetu w Toronto, mający na celu wykonywanie pomiarów in situ gazów atmosferycznych; oraz Optical Spectrograph and InfraRed Imager System 3 (OSIRIS-3) z Uniwersytetu w Saskatchewan, który miał podwójny cel: pobieranie gazów i aerozoli z kończyn atmosferycznych, a także zademonstrowanie prototypu nanosatelity.

Po blisko czterech dniach lotu na wysokości 40 km nad Szwecją, Norwegią, Grenlandią i Kanadą, balon bezpiecznie wylądował na Wyspie Baffina w Nunavut. Następnie wysłano zespół ratunkowy w celu odzyskania balonu, gondoli i eksperymentów naukowych.

Zespół pracował we współpracy z Summit Helicopters Ltd., a także firmą Inuit z Pond Inlet, Tingmiak Baffin Ltd., której doświadczenie odegrało kluczową rolę w powodzeniu operacji ratunkowej.

Zespół jest obecny w Nunavut (Baffin Island), aby odzyskać balon, gondolę i eksperymenty naukowe. (Credit: CSA)

Poza osiągnięciami technicznymi, ten pierwszy lot transatlantycki potwierdził wszechstronność balonu bezciśnieniowego. Dłuższy czas trwania tych lotów oferuje unikalne środowisko do przeprowadzania eksperymentów naukowych przy niskich kosztach, dając jednocześnie możliwości szkoleniowe i praktyczne doświadczenie następnemu pokoleniu badaczy kosmosu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-08-03 03:48