NASA ECOSTRESS mapuje ryzyko poparzeń na ulicach Phoenix

NASA

Drogi i chodniki w niektórych obszarach są tak gorące, że kontakt ze skórą może spowodować oparzenia drugiego stopnia.

Badacze z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w południowej Kalifornii stworzyli mapę płonących chodników w Phoenix, gdzie kontakt ze skórą - na przykład w wyniku upadku - może spowodować poważne oparzenia. Obraz pokazuje temperatury powierzchni ziemi na siatce dróg i przyległych chodników, ujawniając, jak przestrzenie miejskie mogą stać się niebezpieczne podczas upałów.

Dane do tej wizualizacji obszaru Phoenix - piątego pod względem liczby ludności miasta w Stanach Zjednoczonych - zostały zebrane o godzinie 13:02 czasu lokalnego 19 czerwca 2024 r. przez instrument NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Instrument o nazwie ECOSTRESS (skrót od Ecosystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment on Space Station) mierzy emisje termiczne w podczerwieni z powierzchni Ziemi.

Zdjęcie pokazuje, jak kilometry asfaltu i betonowych powierzchni (pokolorowanych tutaj na żółto, czerwono i fioletowo, w zależności od temperatury) zatrzymują ciepło. Powierzchnie te zarejestrowały co najmniej 120 stopni Fahrenheita (49 stopni Celsjusza) w dotyku - wystarczająco gorąco, aby spowodować oparzenia kontaktowe w ciągu kilku minut lub sekund.

Obraz pokazuje również chłodzące efekty terenów zielonych w społecznościach takich jak Encanto i Camelback East, w przeciwieństwie do wyższych temperatur powierzchni obserwowanych w Maryvale i Central City, gdzie jest mniej parków i drzew.

"Tworzymy te mapy, aby były intuicyjne dla użytkowników i pomagały uczynić dane bardziej dostępnymi dla opinii publicznej i obywateli naukowców" - powiedział Glynn Hulley, badacz klimatu JPL. "Postrzegamy je jako istotne narzędzie do planowania skutecznych interwencji termicznych, takich jak sadzenie drzew, które mogą ochłodzić najgorętsze drogi i chodniki."

W prawym dolnym rogu obrazu znajduje się międzynarodowe lotnisko Sky Harbor w Phoenix, gdzie ECOSTRESS zarejestrował jedne z najgorętszych temperatur powierzchni ziemi w mieście - około 140 F (60 C). Temperatura powietrza w dniu 19 czerwca na lotnisku osiągnęła 106 F (43 C).

Temperatura powietrza, która jest mierzona poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, może znacznie różnić się od temperatury na powierzchni ziemi. Ulice są często najgorętszymi powierzchniami w środowisku zabudowanym ze względu na ciemną nawierzchnię asfaltową, która pochłania więcej światła słonecznego niż jasne powierzchnie; asfalt pochłania do 95% promieniowania słonecznego. Tego typu powierzchnie mogą być o 40 do 60 stopni F (22 do 33 stopni C) gorętsze niż temperatura powietrza w bardzo upalny dzień.

Wystrzelony na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2018 roku, ECOSTRESS ma za swoją główną misję identyfikację progów zużycia wody i stresu wodnego roślin, dając wgląd w ich zdolność do przystosowania się do ocieplającego się klimatu. Ale instrument ten jest również przydatny do dokumentowania innych zjawisk związanych z ciepłem, takich jak wzorce absorpcji i retencji ciepła.

Aby stworzyć obraz Phoenix, naukowcy wykorzystali algorytm uczenia maszynowego, który zawiera dane z dodatkowych satelitów: NASA/USGS Landsat i Sentinel-2. Połączone pomiary zostały wykorzystane do "wyostrzenia" temperatury powierzchni do rozdzielczości 100 stóp (30 metrów) na 100 stóp (30 metrów).

JPL zbudował i zarządza misją ECOSTRESS dla Earth Science Division w Science Mission Directorate w siedzibie NASA w Waszyngtonie. ECOSTRESS jest misją Earth Venture Instrument; program jest zarządzany przez NASA's Earth System Science Pathfinder program w NASA's Langley Research Center w Hampton, Virginia.

Więcej informacji o ECOSTRESS jest dostępnych tutaj: https://ecostress.jpl.nasa.gov/.

Napisane przez Sally Younger

2024-096

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-07-10 07:21

Zobacz satelitę