Aktualności: Wielka Brytania i Nowa Zelandia uzgadniają plan misji usuwania i serwisowania satelitów
Zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel, przetworzone przez ESA
Umowa, podpisana podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Mediolanie, ma na celu wsparcie misji w szybko rozwijających się obszarach serwisowania na orbicie, usuwania śmieci kosmicznych i tankowania satelitów, znanych jako operacje "rendezvous i zbliżenia".
Nowoczesne społeczeństwo w coraz większym stopniu polega na technologii satelitarnej, a orbity Ziemi są bardziej zatłoczone niż kiedykolwiek wcześniej. Istnieje pilna potrzeba inwestowania w nowe technologie, które mogą pomóc w usuwaniu śmieci z przestrzeni kosmicznej i wydłużeniu czasu działania satelitów.
Te złożone misje wiążą się jednak z przemieszczaniem statków kosmicznych blisko siebie, a ich nowatorski charakter rodzi trudne pytania dotyczące stosowania międzynarodowych zasad i wytycznych, zwłaszcza jeśli są one uruchamiane i obsługiwane przez więcej niż jeden kraj. Biorąc pod uwagę znaczenie poprawy zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej, Nowa Zelandia i Wielka Brytania badają sposoby zmniejszenia barier prawnych, politycznych i regulacyjnych oraz niepewności związanej z wielostanowymi misjami rendez-vous i zbliżeniowymi.
Praca między Wielką Brytanią a Nową Zelandią ma na celu zademonstrowanie, w jaki sposób międzynarodowa korporacja w tym obszarze może zapewnić zrównoważony rozwój przestrzeni kosmicznej dla obecnych i przyszłych pokoleń. Zapewnia ona zestaw zasad alokacji odpowiedzialności pomiędzy różnymi państwami zaangażowanymi w różne etapy tych misji. Odbywa się to w ramach określonych w Konwencji o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne ("Konwencja o odpowiedzialności"), a także zasad dotyczących licencjonowania i wymiany informacji.
Ponieważ Konwencja o odpowiedzialności została ustanowiona w 1972 r., kiedy większość misji kosmicznych była prowadzona przez rządy, a nie firmy, Wielka Brytania i Nowa Zelandia mają nadzieję, że jej zastosowanie w obecnej erze kosmicznej będzie łatwiejsze w nawigacji, zmniejszając bariery dla przemysłu w realizacji tych ważnych rodzajów misji.
Iain Cossar, szef Nowozelandzkiej Agencji Kosmicznej i dr Paul Bate, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej podpisali porozumienie na IAC 2024 w Mediolanie.
Dr Paul Bate, dyrektor naczelny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej powiedział:
Podczas gdy liderzy kosmiczni z całego świata zbierają się w tym tygodniu w Mediolanie, cieszymy się, że możemy uzgodnić z naszymi partnerami z Nowej Zelandii pierwsze na świecie porozumienie, które pomoże ułatwić drogę przyszłym misjom, które mogą pomóc w utrzymaniu zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej.
Obsługa orbitalna i produkcja oraz usuwanie kosmicznych śmieci to obszary wysokiego wzrostu dla globalnego sektora kosmicznego i mamy nadzieję, że nasza współpraca z Nową Zelandią może działać jako wzór dla innych krajów do naśladowania i czerpania korzyści.
Iain Cossar, szef Nowozelandzkiej Agencji Kosmicznej, powiedział:
Przywiązujemy dużą wagę do zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej w Nowej Zelandii, a to porozumienie z Wielką Brytanią pokazuje nasze zaangażowanie w zapewnienie, że nasze środowisko kosmiczne jest bezpieczne i zrównoważone.
Umowa określa, w jaki sposób będziemy współpracować w zakresie aktywnego usuwania śmieci i misji serwisowych na orbicie.
Zasady i wytyczne, które opracowaliśmy, mogą mieć szersze zastosowanie do innych państw i podobnie jak Wielka Brytania, mamy nadzieję, że ta praca może służyć jako plan umożliwiający te ważne działania na arenie międzynarodowej, gdy staramy się sprostać wyzwaniom związanym z odpadami orbitalnymi.
Nowa Zelandia jest domem dla pierwszego na świecie prywatnego kosmodromu, który do tej pory przeprowadził 49 startów. Wielka Brytania ma być gospodarzem pierwszych pionowych startów orbitalnych z portów kosmicznych w Szkocji w 2025 r., po pierwszej próbie poziomego startu ze Spaceport Cornwall w zeszłym roku.
Niezależne badania opublikowane w 2022 r. szacują globalny rynek usług i produkcji na orbicie na 14,3 mld USD. Raport stowarzyszenia handlowego UKspace z 2023 r. szacuje szansę dla Wielkiej Brytanii na 2,7 mld funtów.
Joanne Wheeler, dyrektor zarządzająca Earth & Space Sustainability Initiative, powiedziała:
To porozumienie między brytyjskimi i nowozelandzkimi agencjami kosmicznymi w zakresie usuwania i serwisowania satelitów pokazuje prawdziwe przywództwo w tym ważnym obszarze zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej i jest doskonałym przykładem niezwykle ważnej współpracy międzynarodowej, która ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.