NASA kończy projekt lądownika Drapera na Księżycu
NASA i Draper zakończyły prace nad planowaną misją lądownika księżycowego po znaczących opóźnieniach w rozwoju samego pojazdu.
Wspólna decyzja dotyczyła zakończenia zlecenia CP-12, przyznanego Draperowi w lipcu 2022 w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Zlecenie wyceniono na 73 mln dolarów.
O zakończeniu poinformował japoński producent lądowników ispace, którego amerykańska filia była podwykonawcą Drapera. W oświadczeniu z 14 lipca stwierdzono, że zakończenie zlecenia oznacza również anulowanie umowy na dostarczenie lądownika.
Rzecznik Drapera potwierdził w połowie lipca zakończenie zlecenia i zaznaczył, że kwestie decyzji kierowane są do NASA.
NASA odpowiedziała 17 lipca, że decyzja o CP-12 wynika z opóźnień związanych z przebudową lądownika. Dalsze kamienie milowe miałyby wymagać lat na ukończenie, co mogłoby przesunąć datę lądowania na lata 2030-2031.
Z pierwotnej wartości 73 mln USD zlecenia Draperowi wypłacono do tej pory 43 mln USD za zrealizowane kamienie milowe.
Kiedy przyznawano zlecenie CP-12, lądownik miał trafić na start w 2025 roku; start przesunięto na 2026 po aktualizacjach projektu w 2023 roku, a następnie na 2027 po zmianie używanego silnika w 2025 roku.
W marcu ispace ogłosiło kolejną zmianę silników i połączenie projektów lądowników amerykańskiego i japońskiego oddziału w jeden projekt o nazwie Ultra. Lądownik dla Drapera był opóźniony do 2030 roku po dwóch misjach Ultra zrealizowanych w Japonii.
Plan misji przewidywał wysłanie lądownika na stronę daleką Księżyca wraz z trzema eksperymentami: zestaw FSS do sejsmiki, Lunar Interior Temperature and Materials Suite do pomiaru przepływu ciepła oraz LuSEE-Lite do pomiarów pól elektrycznych i magnetycznych.
NASA podkreśliła, że pozostaje zaangażowana w naukowe cele ładunków CP-12 i będzie dążyć do dostarczenia przygotowanych instrumentów na Księżyc przy najbliższych okazjach w przyszłych lądowaniach CLPS w ramach programów Moon Base i Artemis.
30 czerwca NASA przyznała cztery misje lądowników firmom Astrobotic (obecnie Voyager Lunar Systems), Firefly Aerospace i Intuitive Machines, które mogą przyjąć dodatkowe ładunki. Część misji planowana była na stronę bliską Księżyca i tym samym nie będzie w stanie pomieścić FSS.
To nie pierwszy przypadek zakończenia zlecenia CLPS przed startem. W 2019 Orbit Beyond zakończyło udział; Masten Space Systems złożył wniosek o upadłość w 2022 roku, mimo przyznanego zlecenia. Astrobotic przejęła część aktywów Masten, lecz zlecenie nie zostało utrzymane i zakończone przez NASA.
Isace stwierdził, że pozostaje zaangażowany w CLPS i będzie starać się o kontrakty CLPS 2.0 dla późniejszych i bardziej zaawansowanych misji lądowników.
Elizabeth Kryst, dyrektor generalny ispace-U.S., zaznaczyła, że firma nadal dąży do zapewnienia wysokiej jakości, wysokiej częstotliwości i niskich kosztów transportu na powierzchnię Księżyca dla rynku amerykańskiego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł!