NASA mianuje zastępcę kierownika stacji, kierownika ds. integracji operacji

NASA

NASA wybrała Dinę Contellę na stanowisko zastępcy kierownika programu, a Billa Spetcha na stanowisko kierownika ds. integracji operacji w ramach programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej agencji, ze skutkiem od niedzieli, 2 czerwca.

"Doświadczenie Diny w złożonych i dynamicznych aspektach misji stacji kosmicznej będzie miało zasadnicze znaczenie w prowadzeniu jej przez przyszłe wyzwania" - powiedziała Dana Weigel, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA. "Rozległe doświadczenie Billa w zakresie sprzętu stacji kosmicznej i systemów transportowych w wyjątkowy sposób pozycjonuje go do roli lidera jako kierownika ds. integracji operacji".

Contella zastąpi Weigela, który został kierownikiem programu stacji kosmicznej w kwietniu, a obaj będą dzielić się ogólnym zarządzaniem Międzynarodową Stacją Kosmiczną, w tym rozwojem, integracją i operacjami, a także jej ładunkami i misjami komercyjnymi. Spetch będzie nadzorował codzienne operacje, konserwację i badania na pokładzie orbitującego laboratorium, przejmując stanowisko zajmowane przez Contellę.

Contella ma ponad 30-letnie doświadczenie w różnych rolach wspierających Międzynarodową Stację Kosmiczną, Artemis i prom kosmiczny. Przez ostatnie dwa i pół roku była kierownikiem ds. operacji i integracji, odpowiedzialnym za prowadzenie aspektów programu w czasie rzeczywistym, w tym przewodniczenie zespołowi zarządzającemu misją Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Contella kierowała około 40 dynamicznymi operacjami stacji każdego roku, zarządzając codziennymi decyzjami dotyczącymi ryzyka technicznego stacji kosmicznej i programową integracją misji między pięcioma międzynarodowymi agencjami partnerskimi orbitującego laboratorium.

Przed pracą w programie stacji kosmicznej Contella zajmowała stanowiska techniczne i kierownicze o rosnącej odpowiedzialności, w tym kierownika ds. integracji i wykorzystania misji programu Gateway, kierownika Advanced Exploration Systems ds. wykorzystania i logistyki w wielu programach od Księżyca do Marsa oraz kierownika badania branżowego mającego na celu lepsze zrozumienie przez NASA komercjalizacji niskiej orbity okołoziemskiej. Przed objęciem tych stanowisk pełniła funkcję dyrektora lotów NASA, kierownika grupy operacyjnej spacewalk, łącznika spacewalk stacjonującego w Rosji, oficera kontroli lotów spacewalk w misjach promów kosmicznych i stacji kosmicznej, a także instruktora nawigacji i obsługi komputera w promach kosmicznych.

Contella, pochodząca z Austin w Teksasie, ukończyła studia licencjackie z inżynierii lotniczej i kosmicznej na Texas A&M University w College Station.

Spetch ma 27-letnie doświadczenie we wspieraniu stacji kosmicznej w trakcie swojej kariery. Ostatnio był kierownikiem biura odpowiedzialnym za zdrowie i integralność stacji kosmicznej, w tym utrzymanie, oszczędzanie i integrację elementów komercyjnych na stacji oraz zapewnianie wsparcia inżynieryjnego w czasie rzeczywistym. Wcześniej był kierownikiem biura integracji transportu stacji, pełniącym obowiązki kierownika integracji misji i operacji stacji kosmicznej, zastępcą kierownika biura integracji transportu stacji kosmicznej oraz kierownikiem zespołu Vehicle Integrated Performance Environments and Resources (VIPER).

Pochodzący z Maple Grove w Minnesocie ukończył studia licencjackie na University of Minnesota Minneapolis w dziedzinie inżynierii lotniczej i mechaniki.

Znajdź więcej informacji o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na:

https://www.nasa.gov/station

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-14 16:48

Zobacz satelitę