NASA, Sierra Space dostarczają Dream Chaser na Florydę w celu przygotowania do startu

NASA

W ramach wysiłków NASA na rzecz rozszerzenia komercyjnych dostaw na niską orbitę okołoziemską, bezzałogowy samolot kosmiczny Sierra Space przybył do Kennedy Space Center NASA na Florydzie przed swoim pierwszym lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Samolot kosmiczny Dream Chaser, nazwany Tenacity, przybył do Kennedy'ego 18 maja w klimatyzowanym kontenerze transportowym z NASA Neil Armstrong Test Facility w Sandusky w stanie Ohio i dołączył do towarzyszącego mu modułu ładunkowego Shooting Star, który przybył 11 maja. Przed przybyciem do Kennedy'ego samolot kosmiczny i jego moduł ładunkowy przeszły testy wibracyjne na szczycie największej na świecie pojemności i najpotężniejszego systemu wytrząsania statków kosmicznych w kompleksie Space Environments Complex agencji, wystawiając stos na wibracje podobne do tych, których doświadczy podczas startu i ponownego wejścia w atmosferę ziemską. Po testach wibracyjnych duet przeniósł się do NASA In-Space Propulsion Facility i został wystawiony na działanie niskiego ciśnienia otoczenia i temperatur w zakresie od -150 do 300 stopni Fahrenheita.

Aby obejrzeć ten film, należy włączyć obsługę JavaScript i rozważyć uaktualnienie do przeglądarki internetowej obsługującej wideo HTML5

Po przybyciu do Kennedy'ego, zespoły przeniosły Dream Chaser Tenacity do wysokiego pomieszczenia w Space Systems Processing Facility, gdzie przejdzie ostateczne testy i przetwarzanie przed startem zaplanowanym na koniec tego roku.

Samolot kosmiczny wystartuje na pokładzie rakiety ULA (United Launch Alliance) Vulcan z Space Launch Complex-41 na Cape Canaveral Space Force Station i ma dostarczyć 7800 funtów ładunku do orbitującego laboratorium. Pozostałe działania przed lotem w Kennedy obejmują testy zakłóceń akustycznych i elektromagnetycznych oraz kompatybilności, zakończenie prac nad systemem ochrony termicznej samolotu kosmicznego oraz ostateczną integrację ładunku. Dream Chaser to samolot kosmiczny o konstrukcji skrzydłowej, mierzący 30 stóp długości i 15 stóp szerokości. Unikalna skrzydłowa konstrukcja umożliwia transport ładunku na niską orbitę okołoziemską i z powrotem, zachowując przy tym zdolność do lądowania na pasie startowym w stylu promu kosmicznego NASA. 15-stopowy moduł Shooting Star może przewozić do 7000 funtów ładunku wewnętrznego i posiada trzy bezciśnieniowe zewnętrzne mocowania ładunku. Częściowo wielokrotnego użytku system transportowy wykona co najmniej siedem misji towarowych na stację kosmiczną w ramach wysiłków agencji na rzecz rozszerzenia komercyjnych usług zaopatrzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przyszłe misje mogą trwać nawet 75 dni i dostarczyć do 11 500 funtów ładunku. Podczas gdy statek kosmiczny Dream Chaser jest wielokrotnego użytku i może zwrócić na Ziemię do 3500 funtów ładunku, moduł Shooting Star został zaprojektowany tak, aby można go było odrzucić i spalić podczas ponownego wejścia w atmosferę, co daje możliwość pozbycia się do 8500 funtów śmieci podczas każdej misji. Dream Chaser Tenacity jest pierwszym z planowanej floty samolotów kosmicznych Sierra Space, które mają pomóc w realizacji tych misji. W ramach procesu certyfikacji systemu pojazdu dla przyszłych misji zaopatrzeniowych agencji, NASA i Sierra Space przetestują samolot kosmiczny na orbicie. Gdy Dream Chaser Tenacity zbliży się do stacji kosmicznej, przeprowadzi serię demonstracji w celu udowodnienia kontroli położenia, manewrów translacyjnych i możliwości przerwania lotu. Po zakończeniu demonstracji manewrowości astronauci stacji kosmicznej użyją robotycznego ramienia Canadarm2, aby chwycić statek kosmiczny i zadokować go do portu skierowanego w stronę Ziemi. Po około 45-dniowym pobycie w orbitalnym laboratorium, statek kosmiczny zostanie wypuszczony ze stacji i powróci do lądowania w Centrum Startów i Lądowań Kennedy'ego. Po wylądowaniu Dream Chaser zostanie wyłączony, a zespół Sierra Space przeniesie go z powrotem do zakładu przetwórczego, aby przeprowadzić niezbędne inspekcje, wyładować pozostały ładunek NASA i rozpocząć proces przygotowania go do następnej misji. Aktualne informacje na temat komercyjnych usług zaopatrzenia NASA można znaleźć na stronie:

https://www.nasa.gov/international-space-station/commercial-resupply/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-21 02:00

Zobacz satelitę