Ośnieżone Alpy Szwajcarskie widziane z kosmosu

ESA

Na fotografii wykonanej przez satelitę Copernicus Sentinel-2 w grudniu 2024 roku, uwydatniają się pasma i doliny Alp Szwajcarskich.

Alpy, rozciągające się na długości około 1200 km, liczą sobie około 200 000 km2 powierzchni i zamieszkuje je około 20 milionów ludzi. Obraz przedstawia Alpę Berneńskie, które są centralnym regionem Alp Szwajcarskich.

Na tym zdjęciu, światło słoneczne pada z południowego wschodu, oświetlając pokryte śniegiem góry i rzucając długie cienie na północnych stokach. Te cienie mogą być mylące dla oka, prowadząc do błędnej interpretacji ich jako zbiorników wodnych.

Największym widocznym zbiornikiem wodnym na obrazie jest wschodnia część jeziora Thun, które ukazuje się w intensywnym ciemnoniebieskim kolorze w lewym górnym rogu. W bliskim sąsiedztwie wschodniego rogu jeziora leży miasto Interlaken, usytuowane pomiędzy jeziorami Thun i Brienz. Interlaken jest częściowo skryte pod nisko unoszącymi się chmurami w dolinie, podczas gdy jezioro Brienz, na zachodzie, pozostało całkowicie niewidoczne.

W centrum obrazu dostrzegamy lodowiec Aletsch, największy w Alpach, który ciągnie się na długości około 23 km i ma powierzchnię około 80 km kwadratowych. Aletsch, będący typowym dolnym lodowcem, formuje się na dużym, płaskim obszarze śniegu i lodu w wysokich partiach gór nazywanych Concordia, gdzie zbiegają się trzy mniejsze lodowce. Trzy znane szwajcarskie szczyty ? Eiger, Mönch i Jungfrau ? unoszą się na północ od Concordii. Lodowiec Aletsch kieruje się na południe, a jego topniejąca woda kształtuje rzekę Massa w dolinie niżej.

Lodowce w tej okolicy doświadczają długoterminowego cofania się spowodowanego zmianami klimatycznymi, co stwarza nowe zagrożenia, takie jak powodzie i osunięcia ziemi dla lokalnych społeczności.

Aletsch i otaczające go góry stanowią część chronionego obszaru Jungfrau-Aletsch, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest siedliskiem dla bogatej różnorodności ekosystemów oraz ma ogromne znaczenie dla badań w dziedzinie geologii, geomorfologii, zmian klimatycznych, biologii oraz fizyki atmosfery.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2025-02-07 11:55