Podnoszące na duchu wieści! ESA wieńczy nową antenę kosmiczną w Australii

ESA

We wrześniu tego roku zakończono kluczowy etap budowy nowej anteny ESA do komunikacji w głębokim kosmosie w New Norcia w Australii: podniesienie 122-tonowej anteny reflektorowej.

Gigant budzi się wraz z zachodem Słońca w Australii Zachodniej. Robotnicy mogą wreszcie spokojnie odpocząć po ponad dniu spędzonym na użyciu ogromnego dźwigu do podniesienia kolosalnej 122-tonowej anteny reflektorowej o średnicy 35 metrów i ukoronowania najnowszej anteny komunikacji kosmicznej ESA.

Dzięki zainstalowaniu anteny i jej kwadrupolu, ESA jest na dobrej drodze do zainaugurowania swojej czwartej anteny kosmicznej, a drugiej w New Norcia w Australii, do końca 2025 roku. Antena New Norcia 3, określana jako NNO3, umożliwi statkom kosmicznym wysyłanie i odbieranie cenniejszych danych zebranych z pokładowych instrumentów naukowych oraz istotnych instrukcji lotu dla operacji misji.

Budowa nowej anteny kosmicznej jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie przepustowości programów ESA. W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na stacje naziemne w głębokim kosmosie znacznie wzrosło wraz z pojawieniem się nowych misji wymagających większej ilości danych. Jednak pojemność trzech istniejących anten głębokiego kosmosu w globalnej sieci stacji naziemnych ESA (Estrack) prawie osiągnęła swój limit. Dodanie NNO3 do sieci Estrack zmniejszy zapotrzebowanie na przepustowość operacyjną misji ESA w nadchodzących latach, zapewniając jednocześnie nowe możliwości dla misji naukowych, takich jak:

Unikalne możliwości tego nowego zasobu umożliwią programom ESA wymyślanie nowych rodzajów misji o niespotykanych dotąd wymaganiach technicznych.

Mająca zostać wystrzelona w 2031 roku w celu prognozowania pogody kosmicznej z piątego punktu Lagrange'a Ziemia-Słońce, misja ESA Vigil, na przykład, będzie wymagała ciągłego połączenia komunikacyjnego z Ziemią, do czego przyczyni się NNO3.

Oprócz obsługi przede wszystkim własnych misji ESA, NNO3 będzie również cennym rozszerzeniem szerszej międzynarodowej sieci anten kosmicznych. ESA angażuje się w szereg umów o wzajemnym wsparciu z partnerskimi agencjami kosmicznymi i ich misjami w głębokim kosmosie, a dzięki swoim możliwościom w paśmie K, NNO3 odegra kluczową rolę w naukowym łączu w dół przyszłych misji partnerskich, takich jak NASA Nancy Roman Grace Telescope.

Zespół inżynierów stacji naziemnych w centrum operacyjnym misji ESA ESOC w Darmstadt w Niemczech ma dziesięciolecia doświadczenia w budowaniu najnowocześniejszych stacji naziemnych na całym świecie. Budowa anteny NNO3 jest prowadzona pod kierownictwem ESA w ramach kontraktu przemysłowego przez głównych wykonawców Thales Alenia Space (Francja) i Schwartz Hautmont Construcciones Metálicas (Hiszpania). Od momentu położenia pierwszego kamienia węgielnego w czerwcu 2022 r. zbudowano wieżę antenową oraz zmontowano obudowę azymutu i przeciwwagi. W dniu 19 września 122-tonowy reflektor anteny został podniesiony i zainstalowany na wieży, co wymagało milimetrowej precyzji. Połączenie 122-tonowego ładunku z promieniem skrętu wynoszącym około 20 m - ze względu na średnicę głównego reflektora - wymagało użycia rzadkiego 750-tonowego dźwigu mobilnego sprowadzonego specjalnie z Perth, 140 km na południowy zachód od New Norcia.

"Osiągnięcie tego krytycznego kamienia milowego toruje drogę do końcowych etapów projektu i dodatkowo wzmacnia determinację i motywację zespołu", wyjaśnia Piermario Besso, kierownik projektu NNO3. "Wkrótce będziemy mogli rozpocząć wdrażanie różnych podsystemów wewnątrz anteny, które są wymagane do uruchomienia, testowania i walidacji całego systemu oraz wdrożenia w pełni operacyjnej, najnowocześniejszej anteny do końca 2025 r."

NNO3 będzie najnowocześniejszą z anten kosmicznych ESA, wykorzystującą szereg nowatorskich systemów i technologii. Będzie wyposażony w chłodzone kriogenicznie zasilacze antenowe w pasmach X i Ka, zaawansowaną technologię, która została niedawno wdrożona w antenach ESA Cebreros i Malargüe i która pozwala na znaczny wzrost przepustowości danych (40-80% w zależności od pasma częstotliwości). NNO3 została również zaprojektowana z myślą o przyszłych aktualizacjach, w szczególności dedykowanej transmisji w paśmie X (80 kW) do zastosowań awaryjnych oraz łączach o wysokiej szybkości transmisji danych dla misji księżycowych (22,55-23,15 GHz). Będzie on również wyposażony w system monitorowania i kontroli stacji naziemnej nowej generacji - Common Core (GSMC-CC).

Projekt anteny NNO3 obejmuje rozbudowę dedykowanego obiektu elektrowni, co jest częścią trwających wysiłków na rzecz zmniejszenia wpływu ESA na środowisko.

Zgodnie z celami ESA w zakresie zrównoważonego rozwoju, drugi system wytwarzania energii fotowoltaicznej o maksymalnej mocy 100 kW jest planowany do wdrożenia w 2025 r. i rozszerzy istniejącą instalację fotowoltaiczną o mocy 250 kW, która została zbudowana w 2017 r.

Wreszcie, projekt NNO3 obejmował również budowę nowego głównego pomieszczenia kontrolnego dla trzech australijskich anten obsługiwanych przez ESA. Obiekt ten był już świadkiem działań operacyjnych: to właśnie stąd zespół z powodzeniem śledził debiutancki lot europejskiej rakiety Ariane 6 za pomocą anteny śledzenia wyrzutni, New Norcia 2, w lipcu 2024 r.

Australijska krajowa agencja naukowa, CSIRO, jest lokalnym partnerem ESA w zakresie obsługi i konserwacji jej pierwszej anteny kosmicznej na terenie obiektu od 2019 r. i będzie również odpowiedzialna za podobne działania związane z nową anteną.

Ponadto, w ramach projektu NNO3, wybudowano również nową salę kontrolną dla trzech australijskich anten obsługiwanych przez ESA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-10-02 11:02