Prace konserwacyjne załogi; NASA, Boeing planują start nie wcześniej niż 21 maja

NASA

Podczas gdy nauka często zajmuje harmonogram załogi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, utrzymanie kompleksu orbitalnego jest równie ważne dla zapewnienia długowieczności operacji mikrograwitacyjnych. We wtorek, załoga Ekspedycji 71 spędziła kolejny dzień przeprowadzając konserwację ładunków naukowych i systemów podtrzymywania życia.

Inżynier lotu NASA Jeanette Epps rozpoczęła dzień przygotowując pomoce pomiarowe do inspekcji ćwiartki załogi, które zostały przeprowadzone w dalszej części dnia. Następnie Epps naładowała baterie skafandra kosmicznego w ramach przygotowań do rundy spacerów kosmicznych tego lata, po czym przeniosła się do modułu Tranquility, aby zebrać i przeanalizować próbki z Water Processor Assembly, który zapewnia członkom załogi czystą wodę pitną po jej przetworzeniu z wielu źródeł.

Po tym, jak Epps przygotowała pomoce pomiarowe, inżynier lotu NASA Matthew Dominick wszedł do kwater załogi, aby wykonać pomiary przepływu powietrza z kanałów wlotowych. Następnie Dominick kontynuował rozpoczęte wczoraj orbitalne prace hydrauliczne, usuwając i wymieniając niektóre węże, filtr powietrza i filtr ścieków w toalecie stacji. Dzień zakończył ponownym uruchomieniem łazienki i schowaniem narzędzi użytych do napraw.

Chociaż konserwacja była na pierwszym planie dzisiejszych prac w mikrograwitacji, inżynier lotu Mike Barratt miał trochę czasu na zebranie próbek biologicznych do trwających badań na ludziach. CIPHER, czyli Complement of Integrated Protocols for Human Exploration Research, to zestaw eksperymentów obejmujących całe ciało, które pomagają naukowcom określić, jak ludzki organizm reaguje na długotrwałe misje w przestrzeni kosmicznej. Poprzez zbieranie próbek biologicznych naukowcy mogą badać zmiany w zdrowiu chrząstki, stan zapalny i funkcje odpornościowe, zdrowie nerek i wiele innych.

Po zakończeniu badań na ludziach, Barratt przeniósł się do modułu laboratoryjnego Destiny, aby obsługiwać laboratorium Cold Atom Lab, które schładza atomy do temperatury bliskiej zera absolutnego, aby obserwować podstawowe zachowania i cechy kwantowe, które są trudne lub niemożliwe do zbadania w wyższych temperaturach. Barratt ponownie podłączył kable zasilania i danych oraz filtr do urządzenia fizyki kwantowej.

Po porannych pomiarach kanałów wlotowych Dominicka, inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson spędziła popołudnie w kwaterach załogi, wykonując dodatkowe pomiary. Dołączyli do niej również kosmonauta i obecny dowódca stacji kosmicznej Oleg Kononenko i inżynier lotu Nikolai Chub, aby ukończyć szkolenie medyczne na orbicie, przeglądając procedury, które należałoby podjąć w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej na stacji, która wymagałaby użycia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W module Zaria inżynier lotu Alexander Grebenkin z Roscosmos ocenił warunki oświetleniowe w całym segmencie, a następnie przeprowadził cykl destylacji na procesorze ścieków.

Na Ziemi zespoły NASA, Boeing i ULA (United Launch Alliance) kontynuują pracę nad pozostałymi otwartymi zadaniami w ramach przygotowań do testu lotu załogi Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zespoły dążą obecnie do osiągnięcia daty startu nie wcześniej niż o 16:43 czasu EDT we wtorek 21 maja, aby zakończyć dodatkowe testy. Więcej informacji można znaleźć na blogu CFT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-15 00:21

Zobacz satelitę