Sentinel-2C dołącza do rodziny Copernicus na orbicie
Trzeci satelita Sentinel-2 programu Copernicus wystartował dziś na pokładzie ostatniej rakiety Vega z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Sentinel-2C będzie kontynuował dostarczanie danych o wysokiej rozdzielczości, które są niezbędne dla programu Copernicus - wiodącego na świecie europejskiego programu obserwacji Ziemi.
Sentinel-2C wystartował na orbitę 5 września o 03:50 CEST (4 września 22:50 czasu lokalnego) i oddzielił się od rakiety Vega około 04:48 CEST.
Około 14 minut później, o 05:02 CEST, ESA otrzymała bardzo ważny sygnał wskazujący, że satelita bezpiecznie znalazł się na orbicie.
Constantin Mavrocordatos, kierownik projektu Sentinel-2 w ESA, powiedział: "Jestem zachwycony udanym startem Sentinel-2C, kamieniem milowym, który nie byłby możliwy bez poświęcenia i ciężkiej pracy naszego niesamowitego zespołu. Wspólnie zrobiliśmy kolejny znaczący krok naprzód w rozwoju obserwacji Ziemi i wspieraniu krytycznych zastosowań, które przynoszą korzyści naszej planecie."
Dyrektor ds. programów obserwacji Ziemi w ESA, Simonetta Cheli, skomentowała: "Cieszymy się, że możemy świętować udane uruchomienie Sentinel-2C, nowego kamienia milowego w dobrze ugruntowanej współpracy między ESA i Komisją Europejską.
"Misja ta jeszcze bardziej potwierdza rolę programu Copernicus jako wiodącego programu przyczyniającego się do przeciwdziałania zmianom klimatu i wyzwaniom środowiskowym na całym świecie, ale także zapewnia ciągłość istotnych danych wspierających rolnictwo, leśnictwo, monitorowanie obszarów morskich i wiele innych sektorów. Wspólnie umacniamy zaangażowanie Europy na rzecz zrównoważonej przyszłości, dając decydentom narzędzia potrzebne do ochrony naszej planety."
Dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA, Toni Tolker-Nielsen, powiedział: "Europejska rakieta Vega wyniosła na orbitę dwa poprzednie satelity Sentinel-2 w 2015 i 2017 roku, więc ten start był odpowiednim pożegnaniem z bardzo udaną rakietą.
"Zespoły już przygotowują się do kolejnego startu Vegi, zmodernizowanej Vegi-C pod koniec roku. Dzisiejszy start był 20. udanym startem Vegi w ciągu 12 lat jej służby, żegnaj Vega, niech żyje Vega-C!"
Misja Copernicus Sentinel-2 zapewnia obrazy optyczne o wysokiej rozdzielczości do szerokiego zakresu zastosowań, w tym monitorowania lądu, wody i atmosfery. Misja opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°: Sentinel-2A i Sentinel-2B. Sentinel-2C znajduje się obecnie na orbicie i wkrótce zastąpi swojego poprzednika, Sentinel-2A, po krótkim okresie obserwacji w tandemie. Sentinel-2D ostatecznie zastąpi Sentinel-2B. Później planuje się, że misja Sentinel-2 Next Generation zapewni ciągłość danych po 2035 r.
Obecne satelity Sentinel-2 posiadają wielospektralne kamery o wysokiej rozdzielczości, które generują obrazy optyczne w widzialnej, bliskiej podczerwieni i krótkiej podczerwieni części widma elektromagnetycznego. Z wysokości 786 km zapewniają ciągłe obrazy w 13 pasmach spektralnych o rozdzielczości 10 m, 20 m i 60 m, z dużą szerokością pokosu wynoszącą 290 km.
Dane z satelity Sentinel-2 są obecnie wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rolnictwie, monitorowaniu jakości wody, zarządzaniu klęskami żywiołowymi, w tym pożarami, erupcjami wulkanów i powodziami. Misja przekroczyła swoje pierwotne oczekiwania, na przykład demonstrując swoją zdolność do wykrywania emisji metanu.
W przypadku rolnictwa misja pomaga monitorować stan upraw, przewidywać plony i umożliwiać precyzyjne rolnictwo. Obrazy są wykorzystywane do wykrywania rodzaju upraw i określania zmiennych biofizycznych, takich jak wskaźnik powierzchni liści, zawartość chlorofilu w liściach i zawartość wody w liściach w celu monitorowania wzrostu i zdrowia roślin.
Misja Sentinel-2 jest wynikiem ścisłej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych.
ESA opracowuje, buduje, uruchamia i obsługuje satelity na orbicie oraz pobiera dane naukowe.
Dane z satelity Sentinel-2 są swobodnie dostępne za pośrednictwem ekosystemu Copernicus Data Space Ecosystem, zapewniając natychmiastowy dostęp do szerokiej gamy danych pochodzących zarówno z misji Sentinel, jak i Copernicus Contributing Missions.
Satelity Sentinel-2 zostały zaprojektowane i zbudowane przez konsorcjum około 60 firm pod przewodnictwem Airbus Defence and Space.
Komponent Copernicus unijnego programu kosmicznego jest wspierany przez zestaw dedykowanych satelitów, znanych jako rodzina Sentinel, oraz misje wspierające (istniejące satelity komercyjne i publiczne). Patrząc w przyszłość, opracowywanych jest sześć misji Sentinel Expansion i cztery Sentinel Next Generation, aby sprostać polityce UE i lukom w potrzebach użytkowników programu Copernicus.
Sentinel-2C był ostatnim startem rakiety Vega - po 12 latach służby był to ostatni lot, oryginalna Vega jest wycofywana, aby zrobić miejsce dla zmodernizowanej Vegi-C.
Inne misje wystrzelone przez tę małą i zwinną rakietę w ciągu jej życia to flagowe misje ESA, takie jak demonstrator technologii Proba-V, satelita monitorujący wiatr Aeolus, pojazd powrotny IXV i LISA Pathfinder, prekursor LISA, który będzie mierzył fale grawitacyjne w kosmosie.
Linia rakiet Vega zapewnia Europie wszechstronny, niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej, uzupełniając rodzinę rakiet Ariane do wynoszenia satelitów na dowolną orbitę - kontynuując z Vega-C i ciężką rakietą nośną Ariane 6.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.