Stacja Nauka: najważniejsze wiadomości: 11 października 2024 r.
Badacze zweryfikowali, że skany mikrokomputerowej tomografii 3D mogą mapować orientację korzeni roślin w przestrzeni kosmicznej i wykorzystali tę metodę do wykazania, że marchew uprawiana w rzeczywistej i symulowanej mikrograwitacji miała losową orientację korzeni. Odkrycia te sugerują, że symulowana mikrograwitacja oferuje niezawodne i bardziej przystępne narzędzie do badania adaptacji roślin do lotów kosmicznych.
MULTI-TROP ocenił rolę grawitacji i innych czynników na wzrost roślin. Korzenie roślin rosną w dół w odpowiedzi na grawitację na Ziemi, ale w przypadkowych kierunkach w mikrograwitacji, co stanowi wyzwanie dla rozwoju urządzeń do wzrostu roślin w kosmosie. Wyniki tego badania mogą pomóc w sprostaniu temu wyzwaniu, przyspieszając wysiłki na rzecz uprawy roślin do celów spożywczych i innych zastosowań w przyszłych misjach kosmicznych, a także poprawiając uprawę roślin na Ziemi.
Na potrzeby symulacji modeli klimatycznych naukowcy opracowali cztery parametry wyładowań elektrycznych z chmur burzowych, które wytwarzają emisje wizualne znane jako Blue LUminous Events lub BLUE. Uważa się, że BLUE wpływają na regionalną chemię atmosferyczną i klimat. Parametry zgłoszone w tym badaniu mogą pomóc w modelach, które pomogą przetestować globalne i regionalne skutki wyładowań koronowych burz, w tym to, jak ich rozmieszczenie geograficzne i globalny wskaźnik występowania zmienią się wraz z ociepleniem atmosfery.
ASIM, dochodzenie ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), bada błyskawice na dużych wysokościach w burzach i rolę, jaką odgrywają w ziemskiej atmosferze i klimacie. Naukowcy muszą zrozumieć procesy zachodzące w górnej atmosferze Ziemi, aby określić, w jaki sposób błyskawice są powiązane z klimatem i pogodą na Ziemi, aby mogli opracować lepsze modele atmosferyczne do prognozowania pogody i klimatu.
Technika wykrywania dźwięków generowanych przez ucho wewnętrzne może być wykorzystywana jako nieinwazyjne narzędzie do monitorowania zmian ciśnienia płynu w głowie podczas lotów kosmicznych. Zwiększone ciśnienie płynu w głowie, które występuje w warunkach mikrograwitacji, może powodować zaburzenia widzenia, a także wpływać na ucho środkowe i wewnętrzne. Wgląd w zmiany ciśnienia płynu może pomóc naukowcom opracować sposoby ochrony astronautów przed tymi skutkami.
Badania ESA i ASI Acoustic Diagnostics monitorowały funkcje słuchu u astronautów podczas długoterminowych misji przy użyciu emisji otoakustycznych (dźwięki generowane przez ucho wewnętrzne w odpowiedzi na określone tony). Naukowcy porównali te pomiary przed i podczas lotu, aby pośrednio wykryć zmiany ciśnienia płynu w głowie. Różne pozycje ciała i dopasowanie sond usznych wpłynęły na wyniki testu, a autorzy zauważają, że kwestie te wymagają rozwiązania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.