Station Nation: Poznaj Katie Burlingame, kontrolerkę lotów ETHOS i instruktorkę w Dyrekcji Operacji Lotniczych

NASA

Katie Burlingame jest kontrolerem lotu i instruktorem ETHOS (Environmental and Thermal Operating Systems) w Dyrekcji Operacji Lotów wspierającej Międzynarodową Stację Kosmiczną. Burlingame szkoli astronautów i kontrolerów lotu w zakresie systemów kontroli środowiska Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wewnętrznych systemów kontroli termicznej i reagowania w sytuacjach awaryjnych. Burlingame opowiada o swojej drodze do NASA, o tym, co oznacza dla niego Miesiąc Dumy i nie tylko.

Skąd pochodzisz?

Mój tata służył w Straży Przybrzeżnej, więc dorastając mieszkałem w kilku różnych miejscach, głównie na wschodnim wybrzeżu i południowym wschodzie. W liceum mieszkałem niedaleko Orlando na Florydzie, więc zazwyczaj tak właśnie będę odpowiadał w skrócie.

Opowiedz nam o swojej roli w NASA.

Wykonuję i planuję operacje w Centrum Kontroli Misji. Szkolę kontrolerów lotu i astronautów, w szczególności w zakresie systemów kontroli środowiska Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wewnętrznych systemów kontroli termicznej i reagowania w sytuacjach awaryjnych.

Jak opisałbyś swoją pracę rodzinie lub znajomym, którzy mogą nie być zaznajomieni z NASA?

Każdemu, kto oglądał Apollo 13, zwykle mówię, że jestem jedną z osób, które zastanawiają się, co zrobić w odpowiedzi na "Houston, mamy problem". Systemy kontroli środowiska są w zasadzie tym, co zapewnia czyste powietrze do oddychania i wodę do picia. Wewnętrzne systemy kontroli termicznej to linie wodne biegnące przez całą stację kosmiczną, które utrzymują wszystkie komputery i inny sprzęt w chłodzie.

Jeśli chodzi o szkolenia, największą częścią jest szkolenie w zakresie reagowania kryzysowego, czyli co zrobić, gdy na stacji kosmicznej wybuchnie pożar lub gdy zaczniemy tracić powietrze za burtą z powodu dziury w konstrukcji. Mamy naturalnej wielkości repliki stacji kosmicznej i symulatory, które mogą replikować wszystkie jej dane. Pozwala nam to stworzyć możliwości dla załogi i nowych kontrolerów lotu, aby ćwiczyć reagowanie w sytuacjach, których mogą doświadczyć na pokładzie stacji - czasami nawet mogę użyć maszyny do dymu!

Jak długo pracujesz dla NASA?

Jestem związany z agencją od 11 lat.

Jakiej rady udzieliłbyś młodym osobom aspirującym do pracy w przemyśle kosmicznym lub w NASA?

Podążaj za rzeczami, które uważasz za najbardziej interesujące. Potrzebujemy ludzi z różnymi umiejętnościami w przemyśle kosmicznym, więc nie czuj się, jakbyś musiał trzymać się najbardziej tradycyjnej ścieżki.

Jaka była Twoja droga do NASA?

Na studiach pracowałem w laboratorium, które budowało małe satelity, co doprowadziło mnie do możliwości uczestniczenia w programie samolotów o zmniejszonej grawitacji i staży w Johnson Space Center NASA w Houston. Uzyskałem tytuł magistra inżynierii biomedycznej i początkowo planowałem pracować nad urządzeniami medycznymi po ukończeniu studiów. Podczas mojej pierwszej pracy branża, w której pracowałem, przeżywała falę zwolnień, więc kiedy usłyszałem o możliwości powrotu do Johnson, zdecydowałem się aplikować i od tamtej pory jestem tutaj.

Czy jest ktoś w branży kosmicznej, lotniczej lub naukowej, kto zmotywował Cię lub zainspirował do pracy w programie kosmicznym? Albo ktoś, kogo odkryłeś podczas pracy dla NASA, kto Cię inspiruje?

Inspirują mnie koledzy z zespołu, z którymi pracuję każdego dnia. Obserwowanie różnych umiejętności, które ludzie wnoszą do stołu, sposobu, w jaki radzą sobie z trudnymi sytuacjami i wymyślają kreatywne rozwiązania, robi na mnie wrażenie i motywuje mnie do ciągłego rozwoju i nauki.

Co oznacza dla Ciebie różnorodność, równość i integracja?

Dla mnie różnorodność ma wiele aspektów, ponieważ obejmuje wszystkie rzeczy, które przyczyniają się do czyjegoś wyjątkowego doświadczenia i perspektywy. Loty kosmiczne są trudne, a rozwiązywanie trudnych problemów wymaga kreatywnych i zintegrowanych rozwiązań, co wymaga zespołów z różnorodnymi myślami, umiejętnościami, perspektywami i doświadczeniami.

Oznacza to zapewnienie, że NASA składa się z pracowników, którzy odzwierciedlają pełne spektrum kraju, który reprezentujemy, a następnie upewnienie się, że każdy ma zasoby, których potrzebuje, aby się rozwijać i być częścią społeczności, która wita i szanuje ich pełnię. Staram się utrzymywać to jako priorytet przewodni w całej mojej pracy, w codziennych sprawach, takich jak język i założenia, które przyjmuję podczas rozmów z ludźmi, a także w poszukiwaniu i popieraniu większych systemowych sposobów wprowadzania ulepszeń. Posiadanie zróżnicowanego, równego i integracyjnego miejsca pracy jest sprawiedliwe i uczciwe, ale pomaga nam również wykonywać najlepszą pracę, aby realizować misje NASA.

Jakie jest Twoje ulubione wspomnienie związane z NASA?

Miałem okazję pracować nad kilkoma aspektami pierwszych amerykańskich misji pojazdów załogowych. Praca z NASA, partnerami komercyjnymi i międzynarodowymi zespołami partnerskimi, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przeprowadzić szkolenie i reagować w sytuacjach awaryjnych, była interesującym problemem technicznym i wspaniale jest widzieć, że wszystkie rzeczy, nad którymi pracowaliśmy, są teraz regularnie używane. Co jest ważne, aby dotrzeć do ogółu odbiorców, aby pomóc im zrozumieć korzyści dla życia na Ziemi?

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nieprzerwanie przebywają ludzie od ponad 23 lat! To niesamowite osiągnięcie techniczne, ale także przykład udanego i trwałego partnerstwa międzynarodowego.

Co oznacza dla Ciebie Pride Month?

Pride Month to święto społeczności LGBTQIA+ i poczynionych postępów. Jest to również wezwanie do działania dla sojuszników i członków społeczności w celu ochrony i wspierania członków społeczności LGBTQIA+ i ich praw, zwłaszcza tych najbardziej marginalizowanych.

Co oznacza przyjęcie dumy LGBTQIA+?

Dla mnie przyjęcie dumy oznacza zrozumienie, że każdy z nas jest godny czci i szacunku takimi, jakimi jesteśmy, oraz stworzenie środowiska, w którym inni mogą robić to samo.

Kto jest dla Ciebie wzorem do naśladowania w kwestii LGBTQIA+?

Moimi wzorami do naśladowania są wszyscy obrońcy praw osób LGBTQIA+, dawni i obecni, a także wszyscy, którzy na małe i duże sposoby pokazują się jako oni sami.

Jakie są Twoje hobby/rzeczy, które lubisz robić poza pracą?

Lubię chodzić na spektakle i musicale oraz odkrywać restauracje, kawiarnie i księgarnie w Houston. Kiedy upały w Houston nie są zbyt dokuczliwe, lubię zwiedzać parki, jeździć na rowerze i uprawiać triathlon (bardzo powoli).

Start dzienny czy nocny?

Start nocny!

Ulubiony film o kosmosie?

Nie mam ulubionego filmu o kosmosie, ale moje ulubione książki o kosmosie to "Projekt Hail Mary" Andy'ego Weira i "Długa droga do małej, gniewnej planety" Becky Chambers.

Logo NASA "robak" czy "kulka mięsna"?

Kulka mięsna.

Każdego dnia prowadzimy ekscytujące badania na pokładzie naszego orbitującego laboratorium, które pomogą nam eksplorować kosmos i przynosić korzyści ludziom na Ziemi. Możesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, filmami i zdjęciami dotyczącymi nauki na stacji kosmicznej na stronie z wiadomościami na temat badań i technologii stacji. Jest to wyselekcjonowane centrum cyfrowych mediów dotyczących badań nad stacją kosmiczną od Johnson i innych ośrodków i agencji kosmicznych.

Zapisz się do naszego cotygodniowego biuletynu e-mail, aby otrzymywać aktualizacje bezpośrednio do Ciebie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-07-10 06:07

Zobacz satelitę