Tianwen-2 dociera do asteroidy Kamooalewa, pierwsze zdjęcie ujawnione

Chiński statek kosmiczny Tianwen-2 do zwrotu próbek dotarł do Kamo'oalewa, pokazując, że bliskie Ziemi ciało jest niewielkim, wydłużonym obiektem skalistym.

Tianwen-2 wystartował 29 maja 2025 r. i w ciągu około 400 dni przebył około miliard kilometrów, osiągając odległość 20 km od asteroidy 469219 Kamo'oalewa (2016 HO3). CNSA poinformowała o przybyciu 6 lipca, publikując pierwsze zbliżenie.

Podczas podejścia do celu nie ogłaszano kolejnych komunikatów, a obserwacje potwierdziły, że sonda zbliża się do asteroidy i wykonała serię manewrów. W komunikacie z 6 lipca podano, że Tianwen-2 dotarł na odległość 30 000 km od asteroidy 7 czerwca, a 19 czerwca zbliżył się do 2 000 km.

20-kilometrowy punkt obserwacyjny wyznacza początek operacji naukowych w zasięgu bliskim, obejmujący globalne mapowanie i inwentaryzację terenu oraz wybór miejsc do pobierania próbek.

"W przyszłości sonda będzie prowadzić bardziej szczegółowe badania, aby uzyskać informacje o kształcie asteroidy, jej składzie materiałowym i wewnętrznej strukturze, wspierając przygotowania do pobierania próbek," zaznaczyła CNSA.

Tianwen-2 dysponuje trzema technikami pobierania próbek, z uwzględnieniem redundancji: pobieranie w zawisie (hovering sampling), pobieranie dotykowe i ponownego odlotu (touch-and-go) oraz pobieranie poprzez kotwiczenie (anchoring and attachment sampling), przy czym wybór metody zależy od dostępności powierzchni i regolitu. Po zebraniu próbek sonda ma opuścić Kamo'oalewa w kwietniu 2027 r., a kapsuła powrotna ma dostarczyć próbki do atmosfery pod koniec listopada 2027 r.

Tianwen-2 zabiera zestaw 11 instrumentów naukowych do badania zarówno Kamo'oalewa, jak i kolejnego celu ? komety 311P/PANSTARRS ? w tym kamery, lidar, spektrometry, radar sondowy oraz analizatory cząstek. Na pokładzie znajduje się także DIANA, włoski analizator pyłu.

Kamo'oalewa to ciało bliskie Ziemi utrzymujące stabilny tor quasi-satelitarny wokół naszej planety. Wstępne obserwacje sugerowały, że ma rozmiary od kilku do kilkudziesięciu metrów, lecz najnowsze obrazy wskazują nieco ponad 20 metrów średnicy. Było to spójne z dotychczasowymi pracami i obserwacjami, które oszacowały średnicę w zbliżeniu do kilkunastu metrów na podstawie obserwacji wykonywanych przez JWST.

Według astronomów pierwsze zdjęcie potwierdza wysoką albedo powierzchni, co sugeruje pochodzenie asteroidalne Kamo'oalewa. Wciąż brak jednoznacznych danych, a hipotezy o lunar ejecta zwracają uwagę na możliwy wygląd obiektu.

Misja ta jest drugą w programie Tianwen, po Tianwen-1 ? pierwszej chińskiej wyprawie międzyplanetarnej ? która w 2021 roku bezbłędnie wylądowała roverem na Marsie. Planowane są kolejne misje z programu: Tianwen-3, mająca na celu zwrot próbek z Marsa około 2028 roku, a Tianwen-4, misja obejmująca Jowisza i lądowanie na księżycu Callisto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł!

Opublikowano: 2026-07-07 08:10

Zobacz satelitę