Trzeci prywatny lot NASA na stację kosmiczną zakończony bezpiecznie

NASA

Trzecia prywatna misja astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną pomyślnie zakończyła swoją podróż w ramach wysiłków NASA na rzecz stworzenia komercyjnych możliwości w kosmosie. Axiom Mission 3 (Ax-3) wraz z czterema członkami załogi bezpiecznie powróciła na Ziemię w piątek, wylądowawszy u wybrzeży Daytona na Florydzie.

Astronauci Axiom Space, Michael López-Alegría, Walter Villadei, Marcus Wandt i Alper Gezeravci powrócili na Ziemię na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon o 8:30 EST, kończąc swoją prawie 22-dniową misję, która obejmowała 18 dni na pokładzie stacji kosmicznej. Zespoły na pokładzie statków SpaceX odzyskały statek kosmiczny i astronautów.

"Niska orbita okołoziemska znajduje się teraz w ekonomicznej strefie wpływów ludzkości. Daje to amerykańskiemu komercyjnemu sektorowi kosmicznemu najlepsze możliwości zdobycia nowych rynków globalnych i krajowych oraz zapewnienia krytycznych zdolności do realizacji narodowych celów kosmicznych" - powiedział Phil McAlister, dyrektor komercyjnego działu kosmicznego NASA w siedzibie NASA w Waszyngtonie. "Ta przełomowa misja Ax-3 jest częścią większego wysiłku, umożliwionego przez NASA, aby otworzyć przestrzeń kosmiczną dla większej liczby ludzi, większej liczby badań i większych możliwości, ponieważ agencja przygotowuje się do przejścia na przyszłe prywatne stacje kosmiczne pod koniec tej dekady".

Misja Ax-3 wystartowała 18 stycznia o godzinie 16:49 na rakiecie Falcon 9 z Kennedy Space Center NASA na Florydzie. Około 37 godzin później Dragon zadokował do przedniego portu modułu Harmony. Astronauci odłączyli się od tego samego portu o 9:20 rano w środę, aby rozpocząć podróż do domu.

Załoga spędziła ponad dwa tygodnie prowadząc badania w warunkach mikrograwitacji, działania edukacyjne i komercyjne. Statek kosmiczny wraca na Florydę w celu przeprowadzenia inspekcji i przetwarzania w zakładzie remontowym SpaceX na Cape Canaveral Space Force Station, gdzie zespoły zbadają dane i wydajność statku kosmicznego podczas całego lotu. Podczas całej misji astronauci przeprowadzili ponad 30 eksperymentów naukowych i zwrócili naukę, w tym ładunek NASA, z powrotem na Ziemię.

Wspieranie prywatnych misji astronautów jest częścią strategii NASA mającej na celu stworzenie tętniącej życiem komercyjnej gospodarki na orbicie, gdzie agencja stanie się tylko jednym z wielu klientów.

Misja Ax-3 uosabia kulminację wysiłków NASA na rzecz wspierania rynku komercyjnego na niskiej orbicie okołoziemskiej i kontynuowania nowej ery eksploracji kosmosu, która umożliwia większej liczbie osób i organizacji realizację wielu celów misji. To partnerstwo poszerza historię ludzkich lotów kosmicznych i otwiera dostęp do niskiej orbity okołoziemskiej i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla większej liczby ludzi, nauki i możliwości komercyjnych.

Dowiedz się więcej o tym, jak NASA wspiera gospodarkę kosmiczną na niskiej orbicie okołoziemskiej:

https://www.nasa.gov/commercial-space

-end-

Kontakty z mediami:Joshua Finch /Julian ColtreHeadquarters, [email protected] / [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-02-09 22:59