Urządzenie Flywheel testowane podczas lotów parabolicznych w Kanadzie

Canadian Space Agency

Koło zamachowe testowane w warunkach mikrograwitacji przez Yannicka Laflamme'a, specjalistę ds. ćwiczeń, Operational Space Medicine w Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, podczas lotu parabolicznego. (Credit: CSA)

2024-07-22

W tygodniu 15 lipca Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) przeprowadziła pierwszy test urządzenia do ćwiczeń z kołem zamachowym w warunkach mikrograwitacji. Urządzenie z kołem zamachowym będzie używane przez astronautów wczesnych misji Artemis (przynajmniej do Artemis V) w celu utrzymania formy. Urządzenie trafiło na pokład samolotu Falcon 20 należącego do National Research Council podczas kampanii lotów parabolicznych na lotnisku Montreal Metropolitan Airport w Longueuil w Quebecu. Loty paraboliczne są opłacalnym sposobem testowania technologii i przeprowadzania eksperymentów naukowych w warunkach mikrograwitacji przy użyciu samolotów (pieszczotliwie nazywanych "kometami wymiotnymi"). Zostały wynalezione w latach 90. w celu przeciwdziałania utracie mięśni i kości spowodowanej mikrograwitacją, ale nigdy nie poleciały w kosmos. W ostatnich latach są one wykorzystywane w sferze ludzkiej wydajności i rehabilitacji. NASA zaprojektowała koło zamachowe dla statku kosmicznego Orion. Musiało ono spełniać kilka specyfikacji (np. wibracje, akustyka), ale przede wszystkim musiało być małe, lekkie i nie zużywać energii. Urządzenie będzie również służyć jako stopień pomagający członkom załogi wsiadać i wysiadać przez boczny właz.

NASA przeprowadza szeroko zakrojone testy inżynieryjne i cyklu życia urządzenia, aby upewnić się, że wszystkie specyfikacje techniczne są spełnione. W ramach przygotowań do wsparcia astronautów CSA przydzielonych do misji Artemis II, Jeremy'ego Hansena i jego wsparcia Jenni Gibbons, CSA koncentruje się na opracowywaniu, testowaniu i optymalizacji protokołów ćwiczeń dla koła zamachowego.

We współpracy z NASA, zespół CSA odtworzył specyfikacje koła zamachowego Oriona (wymiary, przekładnie, poziomy oporu) na dostępnym na rynku urządzeniu z kołem zamachowym i wykorzystał je do przetestowania różnych protokołów ćwiczeń.

Aby znaleźć odpowiedzi i przetestować protokoły treningowe, CSA, we współpracy z Canadian Forces Morale and Welfare Services (CFMWS), zaciągnęła członków Kanadyjskich Sił Zbrojnych oraz personel z CFMWS i CSA na wielodniowe kampanie testowe na Ziemi.

W sumie 30 uczestników wykonało po 10 sesji (dwie sesje zapoznawcze i osiem sesji treningowych). Zmierzono dane dotyczące składu ciała, a także dane związane z sesjami, takie jak kadencja, opór, powtórzenia, zestawy, moc i siła. Głównym celem była ocena, czy możliwe jest trenowanie na kole zamachowym przez 30 minut na przemian z treningiem siłowym i sercowo-naczyniowym, przy użyciu czterech zatwierdzonych ćwiczeń. Po sesjach zapoznawczych uczestnicy postępowali zgodnie z podobnymi protokołami, które specjaliści ds. ćwiczeń CSA rozważają do ćwiczeń podczas lotu.

Następnym krokiem było przeprowadzenie podobnych testów w środowisku mikrograwitacji, aby lepiej odtworzyć warunki, w których astronauci będą ćwiczyć.

Zespół CSA przygotował się do przetestowania urządzenia podczas serii lotów parabolicznych. W sumie cztery osoby przetestowały ćwiczenia podczas sześciu lotów parabolicznych.

Członkowie załogi Artemis II będą dalej testować koło zamachowe w rzeczywistym środowisku kosmicznym podczas swojej misji, pierwszego załogowego lotu testowego programu Artemis.

Wciąż pozostaje wiele do nauczenia się na temat korzystania z koła zamachowego do ćwiczeń w kosmosie, takich jak:

W ramach porozumień Artemis, CSA współpracuje z międzynarodowymi partnerami w celu wspierania zdrowia i optymalizacji wydajności astronautów.

W ramach porozumienia Artemis, CSA współpracuje z międzynarodowymi partnerami w celu wspierania zdrowia i optymalizacji wydajności astronautów.

W ramach porozumienia Artemis, CSA współpracuje z międzynarodowymi partnerami w celu wspierania zdrowia i optymalizacji wydajności astronautów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-07-23 02:22