Witamy z powrotem na planecie Ziemia, Załoga Ekspedycji 70!

NASA

W dniu 16 maja 2024 r. tłum ponad 500 osób zebrał się w kinie IMAX Space Center Houston na odprawie załogi Ekspedycji 70 i ceremonii wręczenia nagród. Członkowie załogi z misji SpaceX Crew-7 i Sojuz MS-24 NASA podzielili się refleksjami z podróży na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i obdarzyli zasłużonym uznaniem pracowników i partnerów Johnson Space Center, których poświęcenie i wsparcie przyczyniły się do sukcesu wyprawy.

W specjalnym wydarzeniu wzięło udział czterech astronautów Ekspedycji 70:

Astronauta NASA Stephen Bowen rozpoczął wydarzenie uderzając w uroczysty dzwon, aby zakończyć 70. podróż do orbitującego laboratorium.

Zastępca dyrektora Johnsona Stephen Koerner uhonorował osiągnięcia załogi. "Poprzez inicjatywy Johnson Space Center Dare | Unite | Explore, jesteśmy wezwani do zjednoczenia się z naszymi partnerami, aby ukończyć te śmiałe misje" - powiedział Koerner. "Dziś wieczorem świętujemy ukończenie jednej z takich misji".

Misja Crew-7 była pierwszą w historii programu Commercial Crew, w której każde miejsce w statku kosmicznym Dragon zajmował inny międzynarodowy partner.

Załoga Ekspedycji 70 z powodzeniem przeprowadziła 286 eksperymentów i otrzymała pięć misji zaopatrzenia, które dostarczyły tysiące kilogramów badań naukowych, materiałów eksploatacyjnych i sprzętu do placówki orbitalnej.

Astronauci przeprowadzili liczne eksperymenty naukowe i demonstracje technologii, w tym pierwszą zrobotyzowaną operację (na symulowanej tkance) w kosmosie. Załoga spotkała się również z kilkoma innymi znaczącymi nowościami. O'Hara i Moghbeli odbyli swój pierwszy wspólny spacer kosmiczny, podczas gdy astronauta ESA Andy Mogensen został pierwszym pilotem spoza USA, który pełnił tę rolę w pojeździe Dragon. Załoga powitała również trzeciego prywatnego astronautę, Ax-3, na pokładzie orbitującego laboratorium, wraz z Mariną Wasilewską, pierwszą Białorusinką w kosmosie jako uczestnik lotu kosmicznego.

"Nawet po ponad 25 latach działalności nadal doświadczamy ekscytujących nowości na pokładzie stacji" - powiedziała Dana Weigel, kierownik programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "W imieniu programu ISS chcę podziękować załodze i zespołom naziemnym na całym świecie za pasję i zaangażowanie w misję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niesamowite postępy, których dokonujemy, a które przynoszą korzyści życiu na Ziemi i inspirują przyszłe pokolenia, są bezpośrednim wynikiem waszej pracy".

Obejrzyj poniżej, aby podsumować wyjątkową podróż członków załogi Ekspedycji 70 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i uczcić tych, którzy pomogli w powodzeniu misji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-21 19:52

Zobacz satelitę