Women Launching Women: Jak NASA mentoruje pokolenie Artemis

16 lipca 1969 roku misja Apollo 11 wystartowała na rakiecie Saturn V z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego NASA na Florydzie. Tłumy zebrały się z oczami skierowanymi ku niebu, gdy NASA postanowiła przejść do historii dzięki kolejnemu gigantycznemu skokowi - lądowaniu astronautów na Księżycu.

Jedną z historycznych osób obserwujących start była JoAnn Morgan, kontrolerka oprzyrządowania Apollo 11 i jedyna kobieta w pokoju odpalania wewnątrz Centrum Kontroli Startu NASA.

"Patrzę na to zdjęcie pokoju odpalania, w którym jestem jedyną kobietą. Mam nadzieję, że na wszystkich zdjęciach pokazujących ludzi pracujących przy misjach na Księżyc i Marsa, w pomieszczeniach takich jak Centrum Kontroli Misji, Centrum Kontroli Startu czy gdziekolwiek indziej - zawsze będzie kilka kobiet. Mam nadzieję, że zdjęcia takie jak to, na którym jestem, już nie istnieją" - powiedziała Morgan.

NASA ciężko pracuje, aby 55 lat później powrócić astronautów na Księżyc w ramach kampanii Artemis, która wyląduje na Księżycu pierwszą kobietę, pierwszą osobę kolorową i pierwszego międzynarodowego astronautę partnerskiego - i ustanowi pierwszą długoterminową obecność na Księżycu. Dzięki tym nowym misjom wspierającym eksplorację Księżyca, nadzieja Morgan na kilka kobiet w dziedzinie STEM się spełnia.

Dziś, w tym samym pomieszczeniu, w którym Morgan siedziała kiedyś jako jedyna kobieta-inżynier, dziesiątki kobiet siedzą przy konsoli przygotowując się do wystrzelenia potężnej rakiety SLS (Space Launch System) i statku kosmicznego Orion z powrotem na Księżyc dla Artemis II. Samo pomieszczenie jest nie tylko pełne zróżnicowanej grupy inżynierów, ale prowadzącym zespół do startu jest pierwsza kobieta w NASA, Charlie Blackwell Thompson.

W tym Miesiącu Historii Kobiet liderki przemysłu kosmicznego spotkały się w NASA Kennedy, aby zastanowić się, co oznacza dla nich mentoring.

"JoAnn, pokazałaś nam, czy wiedziałaś o tym w tamtym czasie, czy nie, że należymy do tego pokoju" - powiedziała Blackwell-Thompson. "Dzięki pracy, którą wykonałaś te wszystkie lata temu, umożliwiłaś mi to".

Spotkane liderki podzieliły się swoimi przemyśleniami na temat sposobów, w jakie kobiety mogą przewodzić w przemyśle kosmicznym.

Dzisiejsza praca NASA nie byłaby możliwa bez mentorów, którzy wcześniej przecierali szlaki. Dyrektor NASA Kennedy Center, Janet Petro, podkreśla znaczenie pracy zespołowej, przypominając nam: "Nie wykonujemy tej pracy tylko dla siebie, ale dla większych celów agencji i ludzkości".

Masz mentora, któremu chciałbyś podziękować? Wyślij mu swoją własną kartkę z podziękowaniami od NASA: SP-2024-02-154-KSC EGS Women Launching Women Notecards_fillable.pdf

Masz swojego mentora, któremu chciałabyś podziękować? Prześlij swoją własną kartkę z podziękowaniami od NASA: SP-2024-03-246-KSC EGS WLW - Thank You Card Spanish Notecards_Fillable.pdf

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-03-28 19:21