Zaawansowana technologia i nauki przyrodnicze w dzisiejszej stacji promującej zdrowie

NASA

Produkcja nanomateriałów, biodruk 3D i zdrowie oczu astronautów były głównymi tematami badań na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w piątek. Członkowie załogi Ekspedycji 71 kontynuowali również serwisowanie skafandrów kosmicznych i przeprowadzili ćwiczenia awaryjne.

Statek kosmiczny SpaceX Dragon dostarczył niedawno na orbitę badanie biotechnologiczne mające na celu zademonstrowanie produkcji nanomateriałów naśladujących DNA w przestrzeni kosmicznej. Inżynierowie lotu NASA Jeanette Epps i Mike Barratt pracowali w czwartek nad drugą częścią tego eksperymentu, mieszając, a następnie przetwarzając próbki badawcze do analizy. Epps rozpoczęła swój dzień od mieszania roztworów w Life Science Glovebox w celu stworzenia specjalistycznych nanomateriałów. Po południu Barratt poddał próbki działaniu dźwięku i światła, a następnie umieścił je na pokładzie Dragona do analizy na Ziemi. Wyniki mogą prowadzić do zaawansowanych terapii schorzeń spowodowanych przez przestrzeń kosmiczną i na Ziemi.

Pod koniec dnia duet ponownie połączył siły w celu wykonania skanów oczu przy użyciu standardowego sprzętu do obrazowania medycznego, który można znaleźć u optometrysty na Ziemi. Barratt obsługiwał sprzęt pod kierunkiem lekarzy na ziemi, zaglądając w oczy Epp i badając jej siatkówkę i nerw wzrokowy w celu zbadania stanu zdrowia oczu B Complex.

Drukowanie komórek serca powróciło do harmonogramu w czwartek, gdy inżynier lotu NASA Matthew Dominick obsługiwał BioFabrication Facility znajdujący się wewnątrz modułu laboratoryjnego Columbus. Wymienił kasety z próbkami wewnątrz biodrukarki, a następnie przetworzył wydrukowane próbki komórek do inkubacji. Wyniki mogą umożliwić przyszłym załogom kosmicznym drukowanie posiłków i leków lub lekarzom wytwarzanie narządów i tkanek dla pacjentów na Ziemi.

Astronautka NASA Tracy C. Dyson dołączyła do kosmonautów Roscosmos Olega Kononenko i Nikolaia Chuba i ćwiczyła symulowany awaryjny powrót na Ziemię. Trio trenowało na komputerze kroki niezbędne do szybkiego wejścia do statku załogowego Sojuz i odłączenia się od stacji w celu kontrolowanego zejścia z powrotem na Ziemię.

Następnie Dyson spędziła resztę dnia analizując próbki mikrobów, przeprowadzając kontrolę stanu zdrowia i wymieniając orbitalne elementy hydrauliczne. Kononenko i Chub aktywowali parę skafandrów Orlan, zainstalowali komponenty na skafandrach, a następnie przeprowadzili kontrole szczelności przed spacerem kosmicznym Roscosmos zaplanowanym na 25 kwietnia.

Inżynier lotu Alexander Grebenkin rozpoczął dzień od badań krwi, a następnie przymocował do siebie elektrody, które będą monitorować aktywność jego serca przez 24 godziny. Następnie pracował nad konserwacją systemu podtrzymywania życia Roscosmos, po czym zainstalował sprzęt obrazujący do badania górnej atmosfery Ziemi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-11 19:58

Zobacz satelitę