Zaawansowane badania i trwające spacery kosmiczne przygotowują harmonogram pakietów

NASA

Załoga Ekspedycji 71 miała w czwartek pełne ręce roboty, wypełniając harmonogram wieloma działaniami badawczymi. Orbitalna septet kontynuowała również przygotowania do przyszłotygodniowego spaceru kosmicznego wśród trwających operacji ładunkowych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Na pokładzie orbitalnej placówki nieustannie odbywają się zaawansowane badania kosmiczne, a eksperymenty są prowadzone przez astronautów, zdalnie sterowane przez naukowców na ziemi lub obsługiwane autonomicznie. Sprzęt, na którym prowadzone są badania, wymaga również ciągłego monitorowania i konserwacji, zapewniając wysoką jakość wyników, które zapewniają cenny wgląd w zjawiska mikrograwitacji. Astronauci NASA Jeanette Epps i Tracy C. Dyson podzielili swój harmonogram w czwartek, serwisując sprzęt wspierający parę różnych badań. Epps rozpoczęła swój dzień w module laboratoryjnym Kibo, czyszcząc komponenty i wymieniając próbki wewnątrz pieca do lewitacji elektrostatycznej. To wysokotemperaturowe urządzenie badawcze bada właściwości termofizyczne materiałów trudnych do zaobserwowania w ziemskim środowisku grawitacyjnym. Następnie Dyson skonfigurowała sprzęt biomedyczny, którego użyje w piątek do pomiaru, w jaki sposób mózg reguluje przepływ krwi przy braku grawitacji. Wyniki mogą prowadzić do nowych terapii i środków zaradczych w przypadku stanów ciśnienia krwi wywołanych lotem kosmicznym i na Ziemi.

Inżynierowie lotu NASA Mike Barratt i Matthew Dominick spędzili poranek wspierając dwa badania biologii kosmicznej, badając odrębne, ale krytyczne zjawiska. Barratt przymocował elektrody do klatki piersiowej i użył urządzenia ultradźwiękowego do przeskanowania układu naczyniowego za pomocą zdalnych wskazówek od lekarzy na Ziemi. Dane medyczne są wykorzystywane do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego związanego z życiem w kosmosie i stanowią jedną z części badania ludzkiego CIPHER. Dominick wymazał powierzchnie w całym amerykańskim segmencie stacji, zbierając próbki mikrobów do analizy. Próbki zostaną poddane obróbce w laboratorium orbitalnym i zbadane na Ziemi w celu określenia odporności drobnoustrojów na antybiotyki i ryzyka dla zdrowia załogi.

Dominick następnie współpracował z Barrattem w połowie popołudnia, testując przenośny sprzęt do oddychania. Pod koniec dnia Dominick dołączył do Dysona i wymienił ładunek w i ze statku kosmicznego SpaceX Dragon. Dragon ma zakończyć swoją misję ładunkową i opuścić stację 26 kwietnia. Dyson wcześniej zebrał próbki mikrobów do inkubacji i analizy. Epps zakończyła swoją zmianę, instalując komputer z kamerą skierowaną przez okno w module laboratoryjnym Destiny do obserwacji Ziemi.

Przygotowania do spaceru kosmicznego były w tym tygodniu bardzo zaawansowane, ponieważ kosmonauci Oleg Kononenko i Nikolai Chub przygotowują się do siedmiogodzinnej wycieczki w celu wymiany sprzętu poza stacją kosmiczną 25 kwietnia. Duet Roscosmos rozpoczął dzień od pedałowania na rowerze treningowym w celu oceny kondycji przed spacerem kosmicznym. Następnie członkowie załogi sprawdzili swoje systemy i komponenty skafandrów Orlan w śluzie powietrznej Poisk.

Inżynier lotu Roscosmos Alexander Grebenkin pozostał skupiony na konserwacji podtrzymywania życia i orbitalnych zadaniach hydraulicznych w części kosmonauty na placówce orbitalnej. Późnym popołudniem wziął udział w przygotowaniach do spaceru kosmicznego, przygotowując standardowy sprzęt medyczny i narzędzia w Poisk.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-18 23:00

Zobacz satelitę