Załoga Artemis II doskonali umiejętności geologii księżycowej na Islandii

Canadian Space Agency

Cała załoga Artemis II, w tym astronauci CSA i NASA oraz geolog NASA podczas szkolenia geologicznego na Islandii. (Kredyt: NASA/Robert Markowitz)

2024-08-22

Od 24 lipca do 6 sierpnia astronauta CSA Jeremy Hansen i jego koledzy z załogi Artemis II, w tym kanadyjska rezerwowa Jenni Gibbons i rezerwowy Andre Douglas z NASA, wzięli udział w szkoleniu z geologii księżycowej na Islandii.

We wrześniu 2023 roku Jeremy, Jenni i astronauci NASA Christina Koch i Raja Chari ukończyli szkolenie geologiczne w Kameshtashtan (zwanym także Kamestastin lub Mistastin), odległym kraterze uderzeniowym meteorytu w północnym Labradorze. Wyprawa była prowadzona przez profesora Uniwersytetu Zachodniego Gordona Osinskiego i CSA.

Tym razem cała załoga Artemis II, w towarzystwie członków zespołu kontroli lotów i instruktorów, poszerzyła swoją wiedzę o praktyczne doświadczenie w odległym północnym regionie Parku Narodowego Vatnajökull. Obszar ten znajduje się na wysokości od 395 do 490 metrów nad poziomem morza i jest w większości niezamieszkałą pustynią wulkaniczną. Islandia, z ponad 30 aktywnymi regionami wulkanicznymi, została specjalnie wybrana ze względu na lodowe gleby przypominające te, których można się spodziewać na biegunie południowym Księżyca.

Położona w pobliżu koła podbiegunowego Islandia ma skalisty krajobraz: ponad 60% składa się z pustyń lawowych i lodowców, praktycznie bez pokrywy roślinnej. Astronauci Apollo, którzy podróżowali do kilku miejsc w celu szkolenia geologicznego w latach 60-tych, donieśli, że Islandia - gdzie trenowali w 1965 i 1967 roku - była najbardziej podobna do Księżyca z miejsc, które odwiedzili.

"Spędziłem około 10 dni badając aktywne wulkanicznie regiony Islandii, miejsce tak surowe i jałowe, że czułem się, jakbym już był na Księżycu. Byliśmy tam latem i wydawało się, że Słońce nigdy nie zachodzi."

Astronauta CSA Jeremy Hansen pobiera próbki skał za pomocą młotków skalnych podczas geologicznej wyprawy szkoleniowej na Islandii. (Kredyt: NASA/Robert Markowitz)

Podczas szkolenia prowadzonego przez NASA, załoga Artemis II ćwiczyła korzystanie ze specjalistycznych instrumentów w unikalnej topografii Islandii przypominającej Księżyc. Doskonalili również techniki spacerów kosmicznych, testowali narzędzia geologiczne i poruszali się po księżycowych krajobrazach zarówno w dzień, jak i w nocy, w słabym oświetleniu podobnym do warunków, których doświadczą astronauci na Księżycu.

Ten rodzaj treningu ma kluczowe znaczenie w przygotowaniu astronautów do misji na Księżyc. Dzięki doskonaleniu umiejętności wybierania optymalnych próbek skał do powrotu na Ziemię i skutecznej nawigacji na Księżycu, będą oni mogli zmaksymalizować korzyści naukowe misji. Pobieranie próbek księżycowych jest niezbędne do badania historii Układu Słonecznego, zapewniając wgląd w ewolucję geologiczną Ziemi, biorąc pod uwagę stabilne warunki geologiczne Księżyca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-08-31 03:13