Załoga kończy tydzień z badaniami biotechnologicznymi, skafandrami kosmicznymi i hydrauliką orbitalną

NASA

W piątek na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzono kolejne operacje biotechnologiczne, które mogą przynieść korzyści branży medycznej i spożywczej. Członkowie załogi Ekspedycji 71 pracowali również nad skafandrami kosmicznymi, podczas gdy amerykański statek towarowy odpalił swoje silniki, zwiększając wysokość orbitalną placówki.

Badania na stacji kosmicznej wykorzystują stan nieważkości do odkrywania nowych zjawisk niemożliwych do zaobserwowania w ziemskiej grawitacji. Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson kontynuowała badania nad tym, jak mikrograwitacja wpływa na napięcie powierzchniowe, aby poprawić dostarczanie terapii do ludzkich dróg oddechowych w celu leczenia chorób układu oddechowego. Obserwowała i filmowała zachowanie próbek płynów w warunkach mikrograwitacji na potrzeby badania biotechnologicznego Gaucho Lung.

Dyson dołączyła następnie do astronautów NASA Mike'a Barratta i Matthew Dominicka w śluzie powietrznej Quest, gdzie serwisowali parę skafandrów kosmicznych. Trio wyposażyło również skafandry w światła i kamery przed serią spacerów kosmicznych zaplanowanych na czerwiec w celu konserwacji sprzętu i prac naukowych.

Wcześniej Barratt współpracował z inżynierem lotu NASA Jeanette Epps, rekonfigurując moduł Tranquility i jego systemy do normalnego stanu po kilku dniach zaawansowanych prac hydraulicznych. Epps zakończyła swój dzień wewnątrz modułu laboratoryjnego Kibo, wgrywając oprogramowanie do robotów Astrobee. Praca nad oprogramowaniem jest przeznaczona dla demonstracji Clingers badającej manewry dokowania i bliskiego podejścia, które mogą mieć wpływ na przyszłe naprawy satelitów i statków kosmicznych, produkcję kosmiczną i tankowanie na orbicie.

Statek zaopatrzeniowy Cygnus firmy Northrop Grumman jest na dobrej drodze do dwukrotnego odpalenia silników dzisiaj, gdy jest podłączony do portu modułu Unity skierowanego w stronę Ziemi. Manewry orbitalne są zaprogramowane w celu zwiększenia wysokości stacji kosmicznej i przygotowania orbitalnego laboratorium na nadchodzące misje załogowe i towarowe.

Kosmonauta Roskosmosu i dowódca stacji kosmicznej Oleg Kononenko aktywował drukarkę 3D, testując jej zdolność do wytwarzania narzędzi i nie tylko na żądanie w kosmosie. Inżynier lotu Nikolai Chub zapakował kosmiczny frachtowiec Progress 86 śmieciami i przestarzałym sprzętem do utylizacji, a następnie zaktualizował system inwentaryzacji stacji. Inżynier lotu Alexander Grebenkin wytarł i oczyścił powierzchnie wewnątrz modułu naukowego Nauka z drobnoustrojów i grzybów.

Menedżerowie misji z NASA, Boeinga i ULA (United Launch Alliance) pracują w kierunku godziny 12:25 czasu EDT w sobotę, 1 czerwca, w celu uruchomienia testu lotu załogowego agencji na stację kosmiczną. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://go.nasa.gov/4ayy9y.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-24 18:25

Zobacz satelitę