Załoga pracuje nad badaniami nad ludźmi i przygotowaniem ładunku, utrzymanie orbity trwa

NASA

Orbitalne utrzymanie było na czele środowego harmonogramu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale załoga Ekspedycji 71 miała trochę czasu na przeprowadzenie badań nad ludzkim zdrowiem i przygotowanie ładunków naukowych do przyszłych operacji.

Inżynier lotu NASA Mike Barratt spędził poranek wykonując zadania w ramach badania CIPHER, zbierając próbki krwi - z pomocą inżyniera lotu NASA Jeanette Epps - i wykonując test poznawczy. CIPHER, czyli Complement of Integrated Protocols for Human Exploration Research, pomaga naukowcom na Ziemi określić, jak ludzkie ciało reaguje na długotrwałe misje w kosmosie.

Po zakończeniu badań na ludziach, Barratt przeniósł się do modułu laboratoryjnego Destiny, aby pomóc inżynierowi lotu NASA Tracy'emu C. Dysonowi zainstalować zworkę próżniową do analizatora głównych składników, który sprawdza jakość powietrza w kompleksie orbitalnym. Następnie do duetu dołączyli Epps i inżynier lotu NASA Matthew Dominick na południową konferencję z zespołami naziemnymi.

Epps spędziła również dzień na zbieraniu zestawów do przyszłych operacji testu odporności i ustawianiu Kubika, inkubatora zaprojektowanego do badania próbek biologicznych w mikrograwitacji. Po południu pracowała nad operacjami ładunkowymi, sztauując przedmioty w statku kosmicznym Cygnus firmy Northrop Grumman.

Dyson i Dominick pracowali nad dodatkowymi orbitalnymi zadaniami hydraulicznymi przez cały dzień, sprawdzając toaletę po zakończeniu konserwacji i ponownie instalując kabiny portowe w łazience. Duet pracował również wewnątrz kopuły stacji, czyli "okna na świat", osobno czyszcząc obszar i siedem okien.

Pod koniec dnia Dyson usunął i wymienił próbki z Laboratorium Materiałoznawstwa i przygotował ładunek do następnego uruchomienia próbek, podczas gdy Dominick ukończył szkolenie medyczne na orbicie.

W module Zarya obecny dowódca stacji Oleg Kononenko uruchomił drukarkę 3D, podczas gdy inżynier lotu Alexander Grebenkin zakończył konserwację komputera. Później Grebenkin ćwiczył swoje techniki pilotażu podczas sesji Pilot-T, a jego kolega z załogi Roscosmos, Nikolai Chub, badał zachowanie faz ciekłych narażonych na różne temperatury i wibracje w mikrograwitacji.

Na Ziemi zespoły NASA, Boeinga i ULA (United Launch Alliance) kontynuują pracę nad pozostałymi otwartymi zadaniami w ramach przygotowań do testu lotu załogi Boeinga na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Zespoły dążą obecnie do osiągnięcia daty startu nie wcześniej niż o 16:43 czasu EDT we wtorek 21 maja, aby zakończyć dodatkowe testy. Więcej informacji można znaleźć na blogu CFT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-05-15 18:26

Zobacz satelitę