Załoga sprawdza oczy i uszy, pracuje nad biodrukiem i skafandrami kosmicznymi

NASA

Badania biomedyczne i fizyka kosmiczna pochłonęły w środę harmonogram naukowy załogi Ekspedycji 71 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Siedmiu mieszkańców orbity pracowało również nad skafandrami kosmicznymi i operacjami ładunkowymi przez cały dzień pracy.

Trzech astronautów NASA uczestniczyło w badaniach oczu, dając lekarzom wgląd w wpływ mikrograwitacji na ludzkie ciało. Inżynierowie lotu Matthew Dominick, Mike Barratt i Jeanette Epps na zmianę skanowali sobie oczy za pomocą urządzenia Ultrasound 2. Lekarze na ziemi monitorowali skany w czasie rzeczywistym, oglądając rogówkę, soczewkę i nerw wzrokowy członków załogi. Następnie Epps obsługiwał standardowy sprzęt do obrazowania medycznego i oglądał siatkówkę i nerw wzrokowy Dominicka w celu zbadania stanu zdrowia oczu w kompleksie B.

Dominick i Barratt pracowali również przez cały dzień, przenosząc ładunek wewnątrz statku kosmicznego SpaceX Dragon. Dodatkowo, Barratt zainstalował nowy sprzęt wewnątrz zintegrowanej szafy spalania (Combustion Integrated Rack) na potrzeby badania mającego na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kosmosie.

Epps wcześniej podzieliła swój dzień pomiędzy badanie biodruku 3D i wymianę sprzętu fizycznego. Najpierw obsługiwała BioFabrication Facility i drukowała próbki komórek serca na potrzeby eksperymentu, w którym przyszłe załogi mogą drukować posiłki i leki na żądanie lub lekarze tworzyć zastępcze narządy i tkanki dla pacjentów na Ziemi. Następnie wymieniła komponenty w zintegrowanym stojaku na płyny do eksperymentu, który może ulepszyć systemy termiczne zarówno dla statków kosmicznych, jak i systemów ziemskich.

Inżynier lotu NASA Tracy C. Dyson zakończyła prace związane z biodrukiem, które Epps rozpoczęła w środę, przetwarzając wydrukowane próbki komórek serca do inkubacji. Dyson rozpoczęła swój dzień od skonfigurowania noszonego na sobie monitora akustycznego, który mierzy poziom dźwięku na stacji, jakiego doświadcza załoga. Później wymieniła sprzęt wspierający eksperyment produkcji półprzewodników.

Kosmonauci Oleg Kononenko, Nikolai Chub i Alexander Grebenkin spędzili w środę około godziny uczestnicząc w regularnie zaplanowanym badaniu słuchu. Trio z Roscosmos na zmianę nosiło słuchawki i słuchało dźwięków w cichym obszarze laboratorium orbitalnego, podczas gdy specjalistyczne oprogramowanie dokumentowało wyniki.

Kononenko i Chub rozpoczęli dzień od wspólnego przeglądu oprogramowania, które symuluje schodzenie z powrotem na Ziemię wewnątrz statku kosmicznego Sojuz. Następnie duet Roscosmos zebrał elementy skafandrów Orlan i przetestował je pod kątem wycieków ciśnienia. Załoga Ekspedycji 71 przygotowuje się do pierwszego spaceru kosmicznego zaplanowanego na 25 kwietnia

Grebenkin kontynuował skanowanie powierzchni wewnątrz modułu serwisowego Zvezda za pomocą urządzenia ultradźwiękowego w pierwszej połowie dnia. Po południu uprawiał jogging na bieżni, będąc podłączonym do czujników i elektrod mierzących jego parametry zdrowotne w ramach okresowego testu sprawności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-04-10 21:22

Zobacz satelitę