Załoga kontynuuje badania nad zdrowiem w kosmosie przed odlotem kolejnego trio

NASA

Załoga Ekspedycji 70 zakończyła tydzień pracy badaniami z zakresu biologii kosmicznej i farmacji, kontynuując wysiłki na rzecz poprawy zdrowia na Ziemi i w kosmosie. Trzech członków załogi zaczyna również zwracać uwagę na opuszczenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i powrót na Ziemię pod koniec przyszłego tygodnia.

Kluczowym celem przeprowadzania eksperymentów naukowych w stanie nieważkości jest odkrycie zjawisk niemożliwych do osiągnięcia w ziemskim środowisku grawitacyjnym. Nowe spostrzeżenia pozwolą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób ludzkie ciało, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przystosowuje się do życia w kosmosie. Dzięki stale rosnącej ilości danych biomedycznych pozyskiwanych z przestrzeni kosmicznej, lekarze mogą projektować i testować nowe terapie w celu leczenia schorzeń spowodowanych przez przestrzeń kosmiczną, a nawet na Ziemi.

Badania serca były zaplanowane na piątek, gdy inżynier lotu NASA Matthew Dominick obsługiwał urządzenie Ultrasound 2 i skanował klatkę piersiową inżyniera lotu NASA Mike'a Barratta. Barratt nosił również elektrody, mierzył ciśnienie krwi i pobierał próbki krwi i moczu do analizy. Badanie kardiologiczne jest częścią pakietu 14 badań na ludziach CIPHER, z których jedno bada ryzyko chorób układu krążenia w kosmosie.

Wcześniej Dominick pedałował na rowerze treningowym, podłączony do czujników w badaniu Cardiobreath, które ocenia aktywność serca astronauty, oddychanie i regulację ciśnienia krwi. Barratt pracował w module Harmony, przetwarzając próbki kryształów białkowych w przenośnej torbie na rękawiczki, aby dowiedzieć się, jak generować spersonalizowane leki w kosmosie dla astronautów. Astronauci NASA Loral O'Hara i Tracy C. Dyson na zmianę karmili w piątek myszy i sprzątali ich siedlisko w ramach badania testującego terapię genową w celu poprawy zdrowia oczu w kosmosie. Inżynier lotów NASA Jeanette Epps rozpoczęła swój dzień z Barrattem, zbierając i przechowując próbki śliny do późniejszej analizy. Później Epps ćwiczyła na zaawansowanym urządzeniu do ćwiczeń oporowych i bieżni, a następnie wzięła resztę dnia wolnego.

Kosmonauta Roskosmosu Oleg Nowicki i białoruska uczestniczka lotów kosmicznych Marina Wasilewska wraz z O'Harą powrócą na Ziemię 6 kwietnia w statku kosmicznym Sojuz MS-24. Trio połączyło siły w piątek po południu i przeprowadziło kontrole szczelności powietrznej i ciśnieniowej skafandrów Sokół, które będą nosić podczas lądowania na spadochronie w Kazachstanie wewnątrz statku załogowego Sojuz.

Kosmonauci Oleg Kononenko i Nikolai Chub będą kontynuować swój pobyt na pokładzie orbitalnej placówki do wczesnej jesieni, gromadząc nieco ponad rok w kosmosie. W międzyczasie, w piątek, para badała biochemię ludzkiego ciała w kosmosie oraz to, jak pola magnetyczne i elektryczne wpływają na fizykę płynów. Kononenko zaktualizował również pliki danych statku kosmicznego Sojuz, podczas gdy Chub sprawdził system zasilania modułu serwisowego Zvezda.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-03-29 21:17

Zobacz satelitę