Załoga prowadzi badania nad komórkami macierzystymi i szkoli się, gdy statek towarowy zbliża się do startu

NASA

Pracujący tydzień nauki i przygotowań do nadchodzącej dostawy ładunku rozpoczął się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w poniedziałek, gdy załoga Ekspedycji 70 skupiła się na nowych badaniach nad komórkami macierzystymi i treningu orbitalnym.

Dwóch kosmonautów, inżynierowie lotu Oleg Kononenko i Nikolai Chub, przygotowują się do dyżuru monitorującego automatyczne dokowanie statku towarowego Progress 87, który ma wystartować z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o 22:25 czasu wschodniego w środę 14 lutego. Załadowany prawie trzema tonami żywności, paliwa i zapasów, Progress zadokuje do stacji około 1:12 w sobotę, 17 lutego. W ramach przygotowań do zbliżającej się dostawy ładunku, kosmonauci trenowali na telerobotycznej jednostce renderującej (TORU), która pozwala im zdalnie kontrolować przybywający statek kosmiczny w mało prawdopodobnym przypadku, gdyby nie mógł on automatycznie zadokować.

W międzyczasie statek towarowy Progress 85, który przybył na stację około sześć miesięcy temu, odłączy się od stacji o 9:09 p.

Podczas gdy trwało szkolenie do nadchodzącej misji, dwóch inżynierów lotu NASA, Jasmin Moghbeli i Loral O'Hara, skupiło się przez większość dnia na badaniu Mezenchymalnych Komórek Macierzystych w Utracie Kości wywołanej Mikrograwitacją (MABL-A). MABL-A, który został dostarczony na pokładzie 20. komercyjnej misji zaopatrzeniowej Northrop Grumman prawie dwa tygodnie temu, ocenia wpływ mikrograwitacji na komórki macierzyste szpiku kostnego. Duet pracował osobno przez cały dzień, aby pobrać próbki BioCells wewnątrz habitatu z pomocą inżyniera lotu JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) Satoshi Furukawa.

Później Moghbeli założyła odzież i opaskę Bio-Monitor, która monitoruje i rejestruje parametry życiowe, podczas gdy członkowie załogi wykonują codzienne czynności. Następnie dołączyli do niej Furukawa, dowódca ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) Andreas Mogensen i inżynier lotu Roscosmos Konstantin Borisov, aby ukończyć szkolenie orbitalne w mało prawdopodobnym przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej na stacji.

Pod koniec dnia Mogensen, z pomocą Furukawy, odczepił zewnętrzną platformę NanoRacks, a następnie zamontował na niej urządzenie do zarządzania ciśnieniem przed skonfigurowaniem kabli zasilających i danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-02-13 00:02

Zobacz satelitę