Zbliża się spacer kosmiczny, a załoga Starlinera rozpoczyna przedłużony pobyt w kosmosie

NASA

Załoga Ekspedycji 71 przygotowuje się do spaceru kosmicznego w tym tygodniu, podczas gdy dwóch astronautów Commercial Crew spędzi kilka dodatkowych dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mieszkańcy orbity kontynuowali również zaawansowane badania kosmiczne i przeprowadzili badania oczu i uszu w poniedziałek.

W piątek, 7 czerwca, członkowie załogi Ekspedycji zakończyli instalację zapasowej pompy przewożonej na pokładzie Starlinera do zespołu przetwarzania moczu na orbitalnej placówce, a sprzęt działa poprawnie.

Inżynierowie lotu NASA Tracy C. Dyson i Matthew Dominick przygotowują się do pierwszego z trzech zaplanowanych spacerów kosmicznych w celu nauki i konserwacji orbitalnego laboratorium. Oczekuje się, że astronauci ustawią swoje skafandry kosmiczne na zasilanie bateryjne o 8 rano czasu EDT w czwartek, oficjalnie rozpoczynając zaplanowany sześcioipółgodzinny spacer kosmiczny. Astronauci odzyskają wadliwy sprzęt komunikacyjny, znany również jako grupa częstotliwości radiowych, i wymazują powierzchnie stacji, aby określić zdolność mikroorganizmów do przetrwania w ekstremalnym środowisku mikrograwitacji. Menedżerowie misji omówią szczegóły nadchodzącego spaceru kosmicznego podczas konferencji prasowej o godzinie 16:00 we wtorek. Relacja na żywo będzie emitowana w NASA+, NASA Television, aplikacji NASA, YouTube i na stronie internetowej agencji. Dowiedz się, jak streamować NASA TV za pośrednictwem różnych platform, w tym mediów społecznościowych.

Inżynier lotu NASA Mike Barratt asystował Dominickowi podczas przymierzania skafandra kosmicznego podczas standardowej kontroli dopasowania w śluzie powietrznej Quest w poniedziałek rano. Po południu obaj kosmonauci dołączyli do Barratta i inżyniera lotu NASA Jeanette Epps i zapoznali się z procedurami ramienia robota Canadarm2 niezbędnymi do odzyskania sprzętu radiowego.

Wcześniej Epps przymocowała do siebie monitor akustyczny mierzący środowisko dźwiękowe, na które jest narażona na pokładzie stacji. Następnie zebrała próbki wody laboratoryjnej w celu przetestowania na obecność drobnoustrojów, a następnie przeprowadziła badanie słuchu, słuchając dźwięków na parze słuchawek podłączonych do komputera. Pod koniec dnia Dyson dołączyła do kosmonauty Nikołaja Czuba i spojrzała na standardową tablicę do odczytywania znaków, aby sprawdzić ostrość widzenia.

Nowi goście stacji Butch Wilmore i Suni Williams, obaj weterani astronauci NASA, dowiedzieli się w niedzielę, że będą orbitować wokół Ziemi do 18 czerwca, zanim wrócą do domu na pokładzie statku kosmicznego Boeing Starliner. Dodatkowe dni w przestrzeni kosmicznej dadzą zespołom więcej czasu na sprawdzenie systemów Starlinera i zwolnią harmonogram załogi Ekspedycji na dalsze przygotowania do spacerów kosmicznych. Wilmore i Williams rozpoczęli poniedziałek od kontroli stanu zdrowia, mierząc temperaturę, ciśnienie krwi, puls i częstość oddechów. Następnie duet rozdzielił się, podczas gdy Wilmore pracował nad konserwacją komputera wewnątrz Microgravity Science Glovebox, a Williams zainstalował sprzęt wspierający dochodzenie w sprawie pożaru kosmicznego.

W segmencie orbitalnym placówki Roscosmos, Chub przeniósł wodę przechowywaną wewnątrz statku zaopatrzeniowego Progress 88 do zbiorników wewnątrz modułu serwisowego Zvezda. Inżynier lotu Alexander Grebenkin wyczyścił otwory wentylacyjne i kanały powietrzne, a następnie sprawdził systemy oświetlenia w modułach Zvezda, Nauka i Poisk. Dowódca stacji i weteran kosmonautyki Oleg Kononenko studiował fizykę plazmy w module laboratoryjnym Columbus, a następnie założył czapkę wyposażoną w czujniki i badał futurystyczne statki kosmiczne oraz techniki pilotażu robotów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Opublikowano: 2024-06-11 00:23

Zobacz satelitę