Ziemia z kosmosu: Sentinel-2 przechwytuje Sentinel-2
Satelita Copernicus Sentinel-2B uchwycił ten obraz nad Europejskim Portem Kosmicznym w Gujanie Francuskiej w dniu 2 września, tuż przed startem Sentinel-2C.
Powiększ, aby wyświetlić ten obraz w pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknij kółka, aby dowiedzieć się więcej.
Europejski Port Kosmiczny znajduje się w północno-wschodniej części Ameryki Południowej w Gujanie Francuskiej, zamorskim departamencie Francji. Port kosmiczny leży na północny zachód od Kourou, nadmorskiego miasta u ujścia rzeki Kourou, widocznego w pobliżu środka zdjęcia. Po przepłynięciu 144 km rzeka wpada do Oceanu Atlantyckiego. Brązowawy odcień jej błotnistych wód jest najprawdopodobniej wynikiem osadów zebranych z pobliskiego lasu.
Białe, piaszczyste plaże rozciągają się wzdłuż wybrzeża oceanu na północ od Kourou, podczas gdy brzeg rzeki i regiony wewnętrzne są w większości pokryte namorzynami i gęstym tropikalnym lasem deszczowym.
Kosmodrom jest domem dla opracowanych przez ESA rodzin rakiet Ariane i Vega, których stanowiska startowe można dostrzec w lewym górnym rogu zdjęcia.
Dzięki położeniu geograficznemu w pobliżu równika, kosmodrom jest idealnie usytuowany, ponieważ rakiety nośne korzystają ze zwiększonej prędkości dzięki efektowi "procy", wywołanemu przez prędkość obrotu Ziemi.
Stąd trzeci satelita Sentinel-2, Sentinel-2C, wystrzelony 5 września na pokładzie ostatniej rakiety Vega.
Misja Sentinel-2 opiera się na konstelacji dwóch identycznych satelitów lecących na tej samej orbicie, ale oddalonych od siebie o 180°: obecnie Sentinel-2A i Sentinel-2B. Sentinel-2C jest obecnie na orbicie i wkrótce zastąpi swojego poprzednika, Sentinel-2A, przedłużając żywotność misji i zapewniając ciągłe dostarczanie danych dla programu Copernicus, komponentu obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego.
Dane Sentinel-2 są obecnie wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rolnictwie, monitorowaniu jakości wody, wykrywaniu emisji metanu i zarządzaniu klęskami żywiołowymi, w tym pożarami, erupcjami wulkanów i powodziami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.