Ziemia z kosmosu: Zakwit Adriatyku

ESA

Na tym obrazie satelitarnym z Copernicus Sentinel-2 przedstawiono wiry zakwitu alg w północnej części Morza Adriatyckiego, wzdłuż włoskiego wybrzeża.

Aby dokładniej zbadać ten obraz, możesz powiększyć go do pełnej rozdzielczości 10 m lub kliknąć na kółka, aby uzyskać więcej informacji.

Zakwit alg definiuje szybki rozwój fitoplanktonu - mikroskopijnych roślin morskich, które unoszą się na powierzchni morza lub w jego pobliżu. Chlorofil, wykorzystywany przez fitoplankton do fotosyntezy, zmienia kolor wód, co pozwala na wykrycie tych małych organizmów z kosmosu przy użyciu niektórych satelitarnych czujników.

Dzięki 13 kanałom spektralnym kamera Copernicus Sentinel-2 może monitorować zasięg i rozwój tych zakwitów. Obraz z 12 sierpnia 2024 r. pokazuje szmaragdowozielone pasma, wiry i zawroty zakwitu, które w wyniku działania wiatru i prądów zmieszały się, obejmując obszar około 9000 km2.

Zakwity alg są naturalnym i ważnym elementem ekosystemów oceanicznych. W lipcu i sierpniu 2024 roku ciepła pogoda, z temperaturą wody powierzchniowej wynoszącą 29°C, przyczyniła się do zwiększenia ilości śluzu w Morzu Adriatyckim. W tym miejscu białe nitki śluzu są widoczne na całym rozległym zakwicie. Prądy i wiatry skoncentrowały śluz w określonych obszarach wzdłuż wybrzeża, co wpłynęło na działalność połowową i sprawiło, że wody stały się mniej przyjazne dla plażowiczów.

Dane satelitarne, takie jak te uzyskane z Sentinel-2, mogą być użyteczne w monitorowaniu rozwoju i rozprzestrzeniania się zakwitów, co pozwala lokalnym władzom opracować efektywne strategie zabezpieczające przed negatywnym wpływem na turystykę i rybołówstwo.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ESA

Opublikowano: 2024-09-13 11:59